Allereerst wil ik onderstrepen, dat we ons veel bewuster moeten zijn van de belasting van het milieu door beter om te gaan met afval. Laten we niet achteraan beginnen met de vervuiler betaalt. Dat is de omgekeerde wereld. Het begint vooraan bij bewustwording. De volgende stappen zijn vuil en vervuiling vermijden en als dat niet kan om het dan te beperken. Laat de burgers merken, dat het beleid daarop wordt gericht.
Wethouder Ton Spek (CDA) van Duurzaamheid bij een vuilniswagen van de gemeente Sliedrecht. Spek lanceerde begin deze maand het nieuwe afvalbeleid. (Archieffoto Hans van der Aa / Sliedrecht24)
Er zijn nu plannen in Sliedrecht om de vervuiler van met name restafval te laten betalen. Dat klinkt eerlijk, maar dat is het niet!! De particuliere huishoudens zijn niet de grootste vervuilers. Dat zijn bedrijven, winkels etc. Kijk alleen al eens hoeveel impact het besluit van McDonald’s heeft om de rietjes en plastic deksels te vervangen door papier. En natuurlijk, het zijn de consumenten die het nuttigen. Maar de industrie, de winkels en het bedrijfsleven hebben ook een verantwoordelijkheid en de overheid kan daarin en daarop sturen. Wellicht minder op plaatselijk gebied, maar wel op regionaal, provinciaal of landelijk niveau. En in het kader van bewustwording kan Sliedrecht er wel wat aan doen. Maak bewust en spreek aan!
Waarom is het oneerlijk?
a. De vervuiler die het bij een ander dumpt of in een sloot gooit, betaalt helemaal niets en loopt slechts een geringe kans op een boete. Die grote smerige vervuiler betaalt dus niets.
b. Over het algemeen geldt met hoe meer personen in huis, hoe minder dat het aan energie per persoon kost. Dat geldt niet alleen voor energie, maar ook voor afval. Je doet boodschappen voor het hele gezin. Dat betekent dus, dat een 1-oudergezin met meerdere kinderen per persoon meer betaalt dan een huishouden met 2-verdieners als het gaat om afval. Is dat eerlijk? En wat denk je van jonge mensen met kinderen in de luiers. Is het eerlijk om die zwaarder te belasten omdat er veel luiers met de vuilnis meegaan?
c. Als je per zak betaalt, is het dan de vervuiler die betaalt of degene die kleine zakjes dumpt omdat die persoon liever geen stank in en om huis wil hebben? Denk aan die luiers! Want men wil afrekenen per zak. Is dat dan per kleine zak, per grote zak of per gescheurde zak? Waarom niet per kilo?
d. Men kan in de verleiding komen om restafval maar bij het plasticafval te doen zolang je daar niet voor hoeft te betalen.
Gescheiden afval klinkt sympathiek. Maar uit veel onderzoeken blijkt, dat afvalscheiding bij de uiteindelijke vuilstort en vuilverwerker goedkoper is en beter werkt dan aan het begin van de keten bij de consument thuis. Zo kun je besparen op het aantal vuilnisauto’s dat de boel gescheiden moet komen ophalen en op de verschillende soorten afvalcontainers.
Het lijkt mij, dat er nog eens goed moet worden nagedacht voordat we zo’n systeem in Sliedrecht invoeren. Het moet om meer dan groene sier gaan. Eerlijkheid duurt lang!
Simon Kadijk
Brieven worden 1 op 1 overgenomen. De redactie is niet verantwoordelijk voor de inhoudelijke juistheid van een ingezonden brief. Plaatsing houdt niet in dat de redactie achter de inhoud van het bericht staat. Een brief wordt uitsluitend geplaatst als de bron bij ons bekend is. De naam van de afzender wordt onder het artikel geplaatst. NAW- en e-mailgegevens worden niet openbaar gemaakt. Een ingezonden brief plaatsen we onverkort, soms ook omdat er geen artikel over het onderwerp op online krant Sliedrecht24 is verschenen.
Redactie Sliedrecht24