door Hans van der Aa
SLIEDRECHT – Wie tegenwoordig door de gemeente rijdt of fietst, komt steeds vaker grofvuildumpingen op straat tegen. In de directe omgeving van met name flatgebouwen is het rond ondergrondse containers met enige regelmaat een grote bende. Gemeente Sliedrecht heeft voor afvalverwerking (aangepaste) regels vastgesteld. Niet alle inwoners houden zich daaraan. Omwonenden zijn gefrustreerd.
De situatie op maandagmiddag 12 mei 2025 achter de Nachtegaalflat met de ingang aan de Thorbeckelaan. Op de foto is een kapotte spiegel met scherven zichtbaar. Op social media gaan foto’s rond waar op deze locatie nog véél meer troep te zien is. Omwonenden zijn het meer dan zat. Dat ook Gemeente Sliedrecht er niet blij mee is, spreekt voor zich. (Foto Hans van der Aa / Sliedrecht24)
Sinds 1 augustus 2024 vindt de grofvuil inzameling voor huishoudens verschillende keren per maand plaats. Essentieel is dat daarvoor wél een afspraak wordt gemaakt. Deze afspraak kan online of via de speciale app worden gemaakt. Ook via telefoonnummer 14 0184 kan een afspraak worden gemaakt. Regelmatig is daar een ophaaltermijn aan gebonden van een maand of langer. Zonder afspraak is het niet toegestaan om grof vuil op straat te zetten.
Tekst gaat verder onder foto.
Gevolgen
Dumpingen van grofvuil hebben niet alleen tot gevolg dat het een bende op straat wordt. Er ontstaat ook een soort ‘kringloop op straat’. Buurtbewoners kijken of ze iets kunnen gebruiken en nemen het mee. Een bijkomend gevaar is dat kinderen ermee gaan spelen. Scherpe voorwerpen of uitstekende scherpe delen zijn geen uitzondering. Ook gaan kinderen er in de buurt mee slepen, zodat het vuil zich verspreidt. Het ‘zien’ van afval op straat heeft ook een ‘domino-effect’: het wordt ‘makkelijker’ voor omwonenden uit nabijgelegen straten om er zelf ‘iets bij te dumpen’.
Frustratie
Bedrijfsafval kan niet ingeleverd worden. Onder inwoners met privé-afval heerst al enige tijd frustratie over het feit dat auto’s met grijs kenteken niet meer toegelaten worden op het Milieupark aan de Lelystraat. Bij de gemeentewerf kan een aanhangwagen worden gereserveerd. Niet alle auto’s beschikken echter over een trekhaak. Een ander hot item is het ‘afvaltoerisme’ uit omliggende gemeentes. Daar wordt een tarief per afvalzak in rekening gebracht.
Tja, je mag ook zo weinig meegeven met het grofvuil. Ik ga verhuizen en heb wat grote spullen, maar dat is meer dan ze in één keer komen ophalen en de planning is altijd vol. Daar betaal je dan als eenpersoonshuishouden verhuidingsgewijs extra voor….
markt vuil dag kan best noemen. woensdag voor naar markt ga dump je vuil.
elke weekend is prijs breng ik vuilnis zak weg of glazen potten zie vuil liggen.
karton maak je klein nee gooi halve doos er in blokkeert de boel.
Dit probleem is voor een groot deel te danken aan de nieuwe regel op het Sliedrechtse milieupark. Zo lang ze er bij blijven dat huishoudelijk afval bedrijfsafval wordt, louter en alleen door de kentekenplaat van een voertuig, kan ik en anderen geen mensen meer helpen hun spullen op te ruimen. Lange wachttijden voor het ophalen door de gemeente zijn het gevolg. Het online invullen van een afspraak voor het ophalen lukt ook veel mensen niet.