DORDRECHT / SLIEDRECHT – Sliedrecht24 heeft interne stukken in handen, waaruit blijkt dat in de jaren’80 het toenmalige chemiebedrijf DuPont verschillende keren door eigen personeel is gewezen op gezondheidsschade door het weglekken en uitstoten van chemische stoffen.
Eén van de stukken in handen van Sliedrecht24. De uitstoot van chemische stoffen en het effect daarvan op de omgeving had jaren geen prioriteit bij het chemiebedrijf DuPont in Dordrecht. (Chemours bestond toen nog niet-red.)
Het voorkomen van ongelukken en het veilig werken binnen de hekkens van het chemiebedrijf aan de Baanhoekweg had een veel grotere prioriteit dan de emissie, de uitstoot van giftige stoffen. Dat ondertussen de omgeving vervuilde, was van veel minder belang. Pas vele jaren later werd het bedrijf milieubewuster, mede door de druk van buiten.
Gevaren
Het personeel was duidelijk wel bezig met de gezondheid en schreef daarover brieven naar leidinggevenden. Sliedrecht24 heeft verschillende brieven in handen van (oud-)medewerker(s). Neem nou het jaar 1984. Toen zijn er bijeenkomsten gehouden door DuPont over de gevaren van PFOA (C8). “Op een gegeven moment leverde de Verenigde Staten geen C8 mee. Dat moet rond 1990 zijn geweest en dus werd gezocht naar een verkoper in Europa. Dat werd 3M in België”, licht één van de oud-medewerkers toe.
Spills
Even technisch gesproken. De FEP fabriek van DuPont had in de jaren ’80 een ‘Yield van 93 % en dus werd 7 % van de fluff (poeder waar C8 aan zat-red.) de lucht in geblazen of kwam in het riool. Een medewerker van DuPont werd overspannen in de FEP fabriek, omdat hij ‘vocht’ tegen wat hij noemt ‘Fluff (C8) spills’. Ook andere collega’s van de man waren daarvan getuige. Hij ging elders aan de slag in het bedrijf. De spills zaten met name bij het tray-vulstation en V disc platform.
Rijkswaterstaat
Met Rijkswaterstaat werd gediscussieerd in die tijd over het niet afbreken van C8 bij het bemonsteren.”Op het terrein van DuPont kon men C8 niet zuiveren. Ze hadden een vergunning om een gedeelte te verdunnen om naar de rivier te lozen. Daar zorgde DuPont dat het onder de norm bleef, het zogeheten verdunningsproces”, legt een oud-medewerker aan Sliedrecht24 uit. Rijkswaterstaat is dus al vele jaren op de hoogte van het PFOA-probleem en de emissie. Dat over de vervuiling nooit eerder aan de bel is getrokken, blijft een raadsel. PFOA werd als hulpstof in Dordrecht gebruikt tussen 1970-2012. PFOA is nu vervangen door GenX.
We doen het veilig of we doen het niet!
Whoahahahaha!!!!!
Aan alle mensen die reageren:
We gaan strenger worden: reacties die rechtstreeks verband houden met het artikel worden geplaatst.
Lieve mensen, stop met forum discussies op deze nieuwswebsite.
Redactie Sliedrecht24
Naar mijn mening is Bert de medewerker van dit artikel.
Krijg je schuld gevoelens, Bert van de Burg?
Je hebt zelf je zakken lopen vullen en nu de vermoorde onschuld uithangen.
Zo werkt het niet, hè?
Strafrechtelijke vervolging verantwoordelijken? DuPont / Chemours heeft doden op haar geweten door willens en wetens langdurig door te gaan met giflozingen. Ook in 1976 heb ik van een medewerker gehoord dat er al veel aan “ongelukjes” gebeurden die het daglicht niet konden verdragen en daarom voor de buitenwereld verborgen werden gehouden. Sluiten die giffabriek en de (toenmalig) verantwoordelijke directieleden hard aanpakken. Dat geldt ook voor de politiek verantwoordelijken die nog steeds (en zeker gewezen op de feiten willens en wetens) meewerken door de giflozingen te laten doorgaan. Bram van Hemmen of zijn opvolger hoeft binnenkort niet meer naar huwelijksjubilea, wanneer DuPont Chemours open blijft. Een burgervader mag hij zich nauwelijks noemen wanneer hij zich niet actiever inzet voor veiligheid en gezondheid van de burgers in zijn gemeente.
Ogen die alleen maar hebben geleerd te kijken naar dollars en euro’s zijn te verblind om nog wat anders te zien. Geld, macht en macht en geld is het enige wat geldt en telt….
1980 stond de gemeente Dordrecht volledig achter DuPont.
2016 staat de gemeente niet meer achter DuPont / Chemours.
Wat zal daar de reden van zijn?
Zal de reden lafheid zijn dat er toch mensen ziek zijn geworden?
Zullen ze eindelijk geloven dat de natuur moet worden gerespecteerd en dat het een kwestie is van leven of dood, zelfs voor de mensheid!
Ik zou niet graag dit initiatief willen uitdragen want vermoedelijk zullen er dan dingen gebeuren die niemand kan overzien. We hebben geen idee welke processen daar operationeel zijn en moeten /zullen we het echt op de vreedzame manier moeten bereiken.
Wordt het geen tijd om met veel bewoners de zaak plat te gaan gooien?
Met z’n allen de poort binnen wandelen en plat gooien die giffabriek.
Kan men deze handelswijze scharen onder crimineel gedrag?
Man man man….. Dave Hollande had het al over een beerput die zich gaat openen, en dit toont aan dat hij daarin gelijk gaat krijgen.