Column: Niet meer verbaasd

“In een groot deel van de Alblasserwaard zitten gevaarlijke PFAS-stoffen (PFOS, PFOA en GenX) in sloten en vaarten. De concentraties zijn hoger dan de huidige normen die voor deze stoffen zijn gesteld. Uit voorzorg raadt de GGD Zuid-Holland Zuid voor de hele Alblasserwaard het eten van zelfgevangen vis af.”

Een bericht vrijdag 30 april 2o21 bij de regionale omroep Rijnmond. Het gaat nu om vis. Hoe staat het met zwemmen met de zomer op komst in de Alblasserwaardse wateren. “Toch wordt zwemmen niet gezien als een risico. In het zwemwater blijven de gemeten hoeveelheden onder de geldende normen. Het waterschap gaat de komende tijd de precieze gezondheidsrisico’s in kaart brengen en komt daarna met een nieuw advies”, schrijft Rijnmond.

Of ik verbaasd ben? Nee, niet. Als jaren wordt onze omgeving naar de Filistijnen geholpen door bedrijven die de zeer zorgwekkende stoffen soms tientallen jaren hebben verspreid. Zo ernstig dat als er moet worden gebouwd er eerst een grondlaag moet worden afgegraven. Een volledig gestoorde en verstoorde situatie. 

Vervolgens wordt de vervuilde grond met toestemming van de Omgevingsdienst Zuid-Holland Zuid over land uitgereden in Sliedrecht-Noord. Vind je het dan gek dat de troep in de sloten belandt en zich verder verspreidt? Ik niet. 

Doordat bestuurders niet handhaafden (en misschien wel werden omgekocht, wie weet…) en fabrieken van andere bestuurders (die vaak geen idee hadden van de stoffen vergunning kregen voor enorme emissies) is onze omgeving naar de kloten geholpen. Plat gezegd. Afgelopen zomer aten de vogels wederom geen vruchten uit mijn tuin. Dat is toch wel een teken aan de wand!

In mijn zeer jonge jaren aten we snoek en paling uit de Giessen. Het leven leek toen nog onschuldig en het water nog schoon. Tot er PCB’s in paling zat en duidelijk werd dat chemiebedrijf DuPont iets deed met PFAS. In die tijd werd er nog niet zo zwaar aan getild. Nieuwe emissievergunningen verstrekt, uitstoot vergroot en afvalbergen gemaakt in het hele land.

Vis bleven we eten…

Ik denk er nu anders over. 

Peter Donk

Let op! Een column bevat altijd een mening en mag prikkelen. Dit artikel staat dan ook op de pagina Opinie. Elke lezer mag een column aandragen (let op: de column is echt een column en geen ingezonden brief).