SLIEDRECHT – “We zijn er om mensen te helpen. Ook op zondag. Als ze een watermeloen nodig hebben of een brood”, zegt de man in de Özgür Market aan de Thorbeckelaan. De eigenaar zit in Turkije en kan niet reageren. De winkel kwam zondag 24 juli 2017 via Sliedrecht24 in het nieuws, omdat de groente- en fruitstalling op de stoep stond en de winkel tegen de regels van de gemeente Sliedrecht open was en aan verkoop deed.
De winkel aan de Thorbeckelaan maandagmiddag. Onder het artikel op Sliedrecht24 en op Sliedrecht24-Facebook kwamen tientallen reacties. (Foto Peter Donk / Sliedrecht24)
Op sociale media en onder het artikel op Sliedrecht24 kwamen tientallen positieve reacties op de winkelopening op zondag. Velen vinden dat de gemeente ‘betuttelend’ bezig is en het vrije ondernemerschap dwarsboomd door als lokale overheid winkelopening op zondag te verbieden. “Niet meer anno 2017”, reageerden verschillende mensen. Het bericht was maandagmiddag via Facebook al bijna 21.000 keer gelezen. De winkelbediende van Özgür Market heeft ervan kennis genomen, maar wil niets over zeggen. Hij verwijst door naar de eigenaar, maar kan niet zeggen wanneer die terug is van vakantie.
Reactie gemeente
Tegenstanders zijn er ook. Er zijn vooral christelijke inwoners, die het niet vinden passen om op zondag, de rustdag, geopend te zijn. Die vinden dat de gemeente Sliedrecht ook moet optreden. Die reageerde maandagmiddag. “We hebben er kennis van genomen dat de groenteboer op zondag open zou zijn geweest. We gaan dit nu verder onderzoeken”, zegt woordvoerder Kristel Witvliet van de gemeente Sliedrecht. De winkelbediende kon niet zeggen of hij ook komende zondag open is. “Misschien wel!”
Fijn te horen, René!
Zo kan het dus ook gaan.
De druppel op Sliedrecht24 werd inderdaad al snel een plas -:)
Redactie Sliedrecht24
Na een gesprek te hebben gehad met de ondernemer in kwestie, is het wel leuk om te horen dat deze ondernemer nu 40% meer omzet heeft dan voor deze discussie. Omdat deze discussie momenteel viraal gaat en er zelf al uit het hele land reacties komen op dit artikel is het wel zo dat dit voor hem een gratis(reclame) is waar hij totaal niet op gerekend had. Zo zie je maar weer dat elk nadeel ook een voordeel heeft en vica versa!
Wat is het probleem wanneer een ondernemer besluit zijn winkel te openen op zondag? Wie heeft daar last of ongemak van. Waarom wordt een winkelier in zijn vrijheid beperkt?
Beste Nomen Nescio,
Dit is een waarschuwing!
Reacties op het onderwerp worden slechts nog goedgekeurd. We zijn geen forum.
Redactie Sliedrecht24
Tamara, ik weet niet of dit mag volgens de nieuwe regels van de redactie, maar ik waag het erop;-)
Geen kans maken als ongelovige bij een “christelijk bedrijf” (whatever that may be?), daar heeft u voorbeelden van? Die kan ik namelijk zo geven waar het gaat om iemand die al bij voorbaat weet dat solliciteren geen nut heeft (denk maar eens aan veel winkels, horeca etc.)omdat in de advertentie expliciet staat dat werken op zondag onderdeel uitmaakt van de functie.
Ontslagen worden als docent omdat je niet bij dezelfde kerk zit? Is inderdaad gebeurd. Had te maken met diepgaand verschil in inzicht op een fundamenteel punt. Vergelijk het met iemand die bij het COC werkt en gaat uitdragen dat hij toch echt vindt dat je als man met een vrouw moet trouwen. An sich kun je je werk wel blijven doen, maar het COC zal dit toch hoogst ongemakkelijk gaan vinden. Blijft lastig punt.
Om je geaardheid an sich KUN je in Nederland niet worden ontslagen. Op reformatorische scholen werken ook docenten met een homofiele geaardheid en die worden niet ontslagen.
Toen het homohuwelijk in 2001 werd ingevoerd is bepaald dat de gewetensbezwaarde trouwambtenaar niet zou worden gedwongen om homohuwelijken te sluiten. Inmiddels is de verdraagzaamheid richting gewetensbezwaarden afgenomen en worden ze in de regel ook niet meer benoemd.
Daarbij wil ik wel aantekenen dat christenen als minderheid in Nederland relatief veel vrijheid hebben. Dat kunnen christenen wereldwijd hen meestal niet nazeggen.
Tweede keus: U bedoelt ongelovigen die al jaren in dit schuitje zitten omdat ze in bepaalde gevallen geen kans maken bij een christelijk bedrijf? Je kunt in dit land zelfs ontslagen worden als leraar omdat je niet bij dezelfde kerk zit of een andere geaardheid hebt. Ook als je je werk goed doet. En je mag als publiek ambtenaar weigeren mensen te trouwens wegens je overtuiging.
Zolang die onterechte discrimatie nog standhoudt en gelovigen menen dat ze het recht hebben andere mensen te kunnen uitsluiten mogen sommige gelovigen zich toch eerst even hard achter de oren krabben voordat ze gaan klagen over hun eigen vrijheid.
Dhr. De Jager, foutje van mij. Maar waar bemoeit hij zich mee!!!
Terecht wijzen? Lees al mijn reacties inzake deze casus en vertel me waar ik terecht wijs. Volgens mij is het goed om in deze casus het zuiver te houden. Waar ik steeds maar geen antwoord op zie zijn 2 punten:
1. Hoezo is het beter voor de economie dat de winkels ook op zondag opengaan bij geen stijging van het besteedbaar inkomen.
2. Welke vrijheid/blijheid heeft iemand die vanuit zijn geloofsovertuiging op zondag (iets wat al eeuwen door christenen wordt gedaan) niet wil werken in een winkel of soortgelijke bedrijven? Praktijk is dat je nu 2e keus bent wanneer je als christen bij een bedrijf solliciteert dat op zondag open is. Dus er zitten wel wat meer haken en ogen aan deze kwestie dan “gezeur en gedram” van christenen en “hun wil opleggen aan de rest van de bevolking”.
Heeft u begrip voor moslims? Dat deze meneer op zondag open is geweest. Heeft u daar begrip voor? begrip van 2 kanten helpt u zoveel verder dat star uw heilige boek te lezen en iedereen die dat niet doet terecht te wijzen. Geldt natuurlijk ook voor de meneer in kwestie
Ik heb geen indicatie dat meneer een bepaalde geloofsovertuiging heeft, althans dat heb ik nog nergens kunnen lezen. U wel?
Heeft u begrip voor zijn geloof?
Ik heb dat stukje even opgezocht op de site van het AD. Ligt het aan mij dat ik bij de meneer van deze supermarkt weinig begrip ervaar voor mensen van “dat geloof”? Ook de opmerking dat Sliedrecht een beetje “doods” is op zondag is behoorlijk persoonlijk. Ik verwijs opnieuw naar alle horecagelegenheden die open zijn, fitnesscentra, zwembad enz. Kun je toch aardig aan je trekken komen, lijkt me.
Wethouder De Jager bestaat niet in Sliedrecht. Misschien even verdiepen in de gemeentepolitiek.
Redactie Sliedrecht24
Las net in de Dordtenaar dat wethouder De Jager van SGP/CU zich met de Turkse supermarkt bezighoudt!! Waar bemoeit die man zich mee!! Probeer niet een ander de wet voor te schrijven en hou rekening met andere culturen!! Schrijf niet in Sliedrecht iedereen de wet voor!!
Sliedrecht moet gewoon geen CDA / SGP gemeente meer zijn.
Daar ligt het aan!!! Stemmen Sliedrechters!!!!
Ik begrijp het krakeel op deze bladzijde niet. In Nederland is Geloof en Staat toch gescheiden? Ik neem aan dat het bestuur van Sliedrecht dit voor ogen heeft als zij besluit om geen winkels op Zondag in Sliedrecht open te laten. Er wordt wel op twee gedachten gehinkt want aan de overkant van de A15 is regelmatig koopzondag. (Dit is toch ook Sliedrecht?). Laten wij als brave burgers ons geen zorgen maken want de Vroede Vaderen weten wat goed voor ons is. Als U het nieuws bijhoudt leest U regelmatig over besluiteloosheid en terug draaien van zaken. Dit past dus in het winkelbesluit.
Inderdaad, gelijk… en ingegrepen.
Mensen geen grof taalgebruik of kwetsende woorden.
Je loopt kans dat je reactie niet wordt geplaatst.
Redactie Sliedrecht24
Redactie, graag even aandacht voor taalgebruik. Dit gaat wel echt over de rand heen van wat in normale communicatie betamelijk is.
Als iedereen maar zijn eigen ding doet, wordt het een zooitje.
Sliedrecht is van ons samen (zoals u zegt) en dus moeten we het samen doen!
Ik gun deze Turkse winkel zijn omzet en heb geen problemen met een zondagsopening, maar als we samen hebben gestemd en een college beslist om op zondag winkels te sluiten hebben we dat te doen! Van mij hoeft die zondagsopening niet.
Niet uit christelijk oogpunt, maar omdat de kleine zelfstandige dan helemaal geen vrije tijd meer heeft.
Maar om nu Christenen van alles te verwijten gaat mij echt te ver!
(…)
Sliedrecht is van iedereen!
Laat iedereen gewoon zijn ding doen en ga niet ouwehoeren over rustdag.
Dat kan iedereen voor zichzelf invullen of niet!
Deze ondernemer moet zich net als iedereen aan de wet houden.
Dat staat los van christen of niet.
CDA=oppositie, CU is deel van college.
Wat een gezeik allemaal. Iedereen naar de stembus bij de gemeenteraadverkiezingen in maart 2018. Pas dan kan je het (en dan zeg ik het netjes!) behoudende blok van SGP en CDA misschien omver werpen.
STEMMEN DUS ALLEMAAL!!! STEMMEN ALLEMAAL!!! IEDEREEN!!!
Van mij mag hij open zijn. Ik vind ja, waarom eigenlijk ook niet, hij mag toch mensen helpen. Ik ben blij dat er mensen zo zijn om elkaar te helpen. Dit hoor je niet vaak meer.
Gewoon de winkels alle dagen open maar elke dag siësta van 13.00 tot 16.00 uur.
Ooit in Spanje gelogeerd bij mensen die daar een bedrijf hadden.
Iedereen zijn rust!
Bijna alle mensen in het dorp werden in de 90.
Maar denk dat het dan helemaal misgaat.
Kerkklokkengelui is inderdaad niet altijd een genot, maar er is ook nog zoiets als Nederlandse cultuur. Las van het dorpje Noordwelle op Schouwen-Duiveland dat de lokale bevolking maar wat graag de kerk en haar klok in stand houdt, terwijl de kerk zelf nauwelijks nog wordt gebruikt als bedehuis. Dus dat gaat niet zomaar verdwijnen.
Om vervolgens te worden gebruikt om mensen in nood te helpen, iets waar de kerk al in de begintijd (1e eeuw na Christus) mee is begonnen. Het waren juist christenen die begonnen met het helpen van de armen en de zieken. Misschien de moeite waard je hier eens in te verdiepen?
Terecht punt, kerkgangers dienen zich te schamen voor asociale manier van parkeren. Hier wordt trouwens wel degelijk tegen opgetreden door politie, vraag maar eens na bij koster van de Maranathakerk.
Goeie zaak!! Laat inderdaad ieder doen wat men wil doen! In Brabant zijn ze ook gelovig en zijn de supermarkten ook na 11.00 u open. Wat heeft het één eigenlijk met het ander te maken??
Zo eens nadenkend over het huidige winkelaanbod, schat ik in dat het dan een gatenkaas gaat worden op zondag aangezien diverse winkeliers op de Kerkbuurt zelf christen zijn en de zaak op zondag echt niet open gaan gooien. Zo zal het echt niet aantrekkelijker worden. Winklerplein met zijn horeca is toch al op zondag een bedrijvige boel, zal met komst pizzabedrijven niet minder worden.
Zo is dat!!
Zelf kunnen kiezen en niet gedwongen worden omdat een bepaalde groep op zondag een rustdag wil, daar gaat het mij om. Als een winkelier open wil, prima toch? Je hoeft er niet naar toe, maar het kan wel. Levert het overlast op? Denk het niet, anders was het wel eerder bekend geweest.
Mag het wat minder Bakker? Als je het ergens niet mee eens bent okè, maar dat kan je heel goed anders verwoorden. Weet dan ook dat de mens buiten de kerk even slecht is als een kerk mens. Ja daar kijk je van op hè? Fijne avond.
Jammer dat het schijnbaar toegestaan is om dit item te misbruiken om je gal over kerk en christendom te spugen. Terwijl de vraag is of de wet gevolgd moet worden.
Beste Marc,
Het college van B & W kan bij uitzondering volgens de geldende regels na 13.00 uur op zondag toestemmingen verlenen.
Daarom was de dienst bij het Baggerfestival na het middag uur!
Redactie Sliedrecht24
Is het eigenlijk wel een groenteboer?
Trouwens het is geen wonder dat de helft van de winkels in de Kerkbuurt leeg staat. Open op zondag al is het maar twee keer in de maand trekt meer winkels en ook meer klanten.
Overlast als zondag de kerkdienst is, hebben wij ook overlast van auto’s die overal geparkeerd staan waar het niet mag en daarnaast wordt er door de gemeente en politie niets aan gedaan.
Een evenement organiseren op zondag in het centrum was verboden, maar mag tegenwoordig toch ook gewoon weer? Kijk maar naar de openlucht kerkdienst na het Baggerfestival.
Daar gaat het toch nu niet over!
Laat Sliedrecht weer een beetje opbloeien met kermis winklerplein, Baggerfestival, publiek strand bij de watertoren, winkels open op zondag enz.
Al jaren op zondag open.
Die christenen geven op zondag ook geld uit. Gaat allemaal in de kerkzak.
Rustdag en die kerkklokken, die de hele dag aan gaan dan?
Het zijn de middeleeuwen niet meer hoor!
Is dat nou echt een goed argument, “niet meer van deze tijd”?
Ongepaste reactie.
Verwissel het woord Christendom voor een andere religieuze groepering en je hebt de poppen aan het spreekwoordelijke dansen. Zou de moeite waard zijn om eens in te gaan op de reden van die moeite die christenen en anderen (o.a. SP)hebben met de openstelling van winkels op zondag.
Voorstanders lijken vooral hun gal te spuwen en niet in staat te zijn om eens echt in te gaan op de valide tegenargumenten. Ik heb ze in al deze reacties nog niet gelezen.
Bah, wat een minachting druipt er van deze reactie af. Ben benieuwd of je dit ook zo zou stellen bij een andere religieuze groepering in ons dorp.
Supermarkten open op zondag vind ik prima, maar hou het daarbij alsjeblieft!
Overigens op eigen houtje opengaan, terwijl het niet mag moet eigenlijk niet kunnen.
Precies!
Waar is de vooruitgang, democratie en vrijheid in dit dorp? Winkels gesloten op zondag is echt niet meer van deze tijd!
Maar ook wat is er met de naastenliefde gebeurt? Als de zondag zo heilig is, waarom dan geen resoect voor de anders of niet-gelovigen. Voor de Joden is de zaterdag (Sabath) een rustdag, dan zijn toch ook alle winkels open.
Onze medelanders hebben zoals gewoonlijk weer eens lak aan de wet zondagsluiting.
Deze wet is er nu nog in Sliedrecht helaas en een ieder heeft zich daar aan te houden.
Als we nu eens allemaal gaan stemmen in maart 2018 hebben we in Sliedrecht de mogelijkheid ook dat de winkeliers naar eigen idee de toko mogen of kunnen openen.
Soms moet je een regel overtreden om een statement te maken. Dergelijke regels zijn niet meer van deze tijd. Betuttelingen zijn niet 2017, laat ondernemers vrij of zij wel dan niet op zondag open willen zijn.
Eigenaar is zelf met vakantie in Turkije en plaatsvervanger opent de winkel op zondag, met medeweten van de eigenaar?
Laat de ondernemer toch zelf beslissen of deze wel of niet open gaat en laat de klant zelf beslissen of hij dan wel of niet naar een winkel gaat op zondag.
Altijd dat gezeik op zondag.
Laat iedereen gewoon z’n ding doen!
Winkels open, prima!
Wil je naar de kerk, prima!
Sliedrecht is van iedereen.
Niet van het kerksie (grootste scheinheilen die er zijn: geen tv, maar wel porno op de computer).
Niet met de auto naar de kerk (maar wel stiekem 500m verder in de woonwijk parkeren en doen of ze lopend zijn).
Eens met Visser..
Wat mij betreft overigens prima, maar dan ook de Aldi, AH en Dirk graag!
Gewoon opengaan!
Weg met het (…) van het Christendom of ChristenUnie.
We zullen het toe juichen dat hij open is.
Een zeer gewaardeerd verkoper, die rekening houdt met zijn mensen.
Toppie, ga zo door!