Mogelijk veel groter AZC; H’veld-G’dam wil meedoen en naar 360 plaatsen

door Peter Donk
SLIEDRECHT / HARDINXVELD-GIESSENDAM – Sliedrecht krijgt mogelijk een veel groter asielzoekerscentrum (AZC). De gemeente Hardinxveld-Giessendam wil namelijk onderzoeken of het AZC dat Sliedrecht wil laten bouwen, 110 extra plaatsen kan krijgen. “De twee gemeenten kunnen daarbij de lasten verdelen”, volgens het College van B & W van de gemeente Hardinxveld-Giessendam. Sliedrecht wilde al 250 mensen opvangen. Dat worden er dan 360.

Het AZC komt in de hoek Kweldamweg / Zwijnskade, vlakbij de gemeentegrens met Hardinxveld-Giessendam. De bedoeling is dat het AZC eind 2025 klaar is. (Foto gemeente Sliedrecht)

Bij een groter AZC kan het Centraal Orgaan Opvang Asielzoekers meer voorzieningen bieden. Hardinxveld-Giessendam wil met Sliedrecht afspraken maken over het verdelen van de kosten voor zorg, onderwijs en veiligheid. Gemeenten krijgen daarvoor een vergoeding van het Rijk.

Verantwoordelijkheid
De gemeente Hardinxveld-Giessendam wil hiermee haar verantwoordelijkheid nemen om een bijdrage te leveren aan het oplossen van het landelijke vraagstuk van asielopvang. “De gemeente geeft hiermee gehoor aan de oproep van de gemeenten Westerwolde en Cranendonck, waar de aanmeldcentra (Ter Apel en Budel) overvol zijn. Ook past het besluit binnen de regionale afspraken. Tenslotte is Hardinxveld-Giessendam volgens de spreidingswet verplicht om asielzoekers op te vangen”, schrijft de gemeente dinsdagmiddag 18 juni 2024

In gesprek
De gemeenteraad van Hardinxveld-Giessendam koos uit vier opties unaniem voor het scenario samenwerking met Sliedrecht. Hardinxveld-Giessendam wil gezamenlijk AZC. De gemeenteraad van Hardinxveld-Giessendam wil bij de opvang van asielzoekers nauw samenwerken met de gemeente Sliedrecht. Het college van Hardinxveld-Giessendam hebben hun collega’s in Sliedrecht gevraagd om hierover met elkaar in gesprek te gaan. Hardinxveld-Giessendam is afhankelijk van de medewerking van Sliedrecht. Hardinxveld-Giessendam wil graag in november 2024 een uitgewerkt plan hebben.

Reactie
Wethouder Ton Spek (CDA) van Wonen reageerde dinsdagavond op bovenstaande berichtgeving in de gemeenteraad. Hij herinnerde aan de afspraak van 250 mensen en wil bij de raad terugkomen als dat anders wordt. Verder refereerde hij er nog eens extra aan dat er nog gesproken moet worden met de gemeente Hardinxveld-Giessendam. Vanuit de gemeenteraad kwam de vraag aan Spek om naar de bevolking toe te communiceren als er duidelijkheid is. Spek beloofde dat te doen via deze online krant.