Maken van poverpotten niet weg te denken als Sliedrechtse traditie

SLIEDRECHT – Opnieuw worden er eind dit jaar poverpotten gemaakt in het Sliedrechts Museum aan Kerkbuurt 99-101. Dat gebeurt zaterdag 29 december 2018, aanvang 14.00 uur. Kinderen kunnen dan maandag 31 december 2018, oudjaarsdag, erop uit trekken met de poverpot en het poverlied. 

Een foto van december 2017. Poverpotten maken in het Sliedrechts Museum. Een jaarlijkse traditie! (Archieffoto Hans van der Aa / Sliedrecht24)

Tijdens het maken van de poverpot is er aandacht voor het oefenen van het poverlied: “‘k Heb zo lang met de poverpot gelopen. Nog geen geld om brood te kopen. Alle bakkerij, steek in mijn zij. Steek in mijn broek. Alle hanen koekeroekeroek. ‘k Ben d’r één van Hille. Mijn broek zakt van mijn billen. ‘k Ben d’r één van stijve Kros. ‘k Moet gaan poveren voor de kost. Vrouw, geef me dit. Vrouw, geef me dat. Geef me een stukje. Van ’t varken z’n gat. ’t Varken heeft zijn gat gebrand. Achter aan z’n staartje. ‘k Wens je al wat wenselijk is. Veel zegen in ’t nieuwe jaartje. Geef me een trosje druiven. Dan heb ik wat te kluiven. Geef me een appel of een peer. Dan kom ik het hele jaar niet meer. En mijn geld is op. En mijn brood is op. En nu heb ik niks te eten. Mijn schoenen zijn versleten. Mijn moeder mag ’t niet weten. Mijn vader heeft geen geld. Is dat niet slecht gesteld? Volk!”

Gratis deelname
Deze activiteit is georganiseerd door enkele vrijwilligers van het museum die klaar staan met de geprepareerde echte varkensblazen. “Zij vertellen ook alles over dit volksgebruik op oudejaarsdag van ieder jaar. Het bezoek en het maken van de pot is geheel gratis. Wel moet er zelf voor een conservenblik worden gezorgd”, zegt Bert Gort van het Sliedrechts Museum. Een blik heeft de voorkeur boven een glazen pot, die breekbaar is en een minder goed geluid maakt. Ouders en bekenden zijn uiteraard welkom en begeleiding gewenst. Voor vragen kan je terecht bij het museum op openingstijden, woensdagmiddag en zaterdagmiddag.

1 gedachte over “Maken van poverpotten niet weg te denken als Sliedrechtse traditie”

  1. Leuker dat een oude traditie weer gaat leven, en het was vroeger weleens zo dat je een kwartje kreeg of bij de winkeliers een snoepje of bij de slager een plakje worst. Het was en is altijd nog leuker dan al dat vuurwerk.

Plaats een reactie

*=Verplicht veld