Komst asielzoekerscentrum wordt nu echt zichtbaar; voorbelasting terrein

door Hans van der Aa
SLIEDRECHT – Er is al veel over gepraat en geschreven. De komst van een asielzoekerscentrum (AZC) naar Sliedrecht-Noord. Nabij de hoogspanningsmasten aan de Kweldamweg / Zwijnskade staat een AZC voor maximaal 250 mensen gepland. Maandag 15 september 2025 begon de voorbelasting van de veengrond. 

Vrachtwagens (kippers) met een inhoud van ruim twintig kuub zand worden op het terrein gereden. Na het onderzoek en uitzetten van het gebied en het graven van een watergang rondom is voor passanten nu écht goed zichtbaar dat er wat staat te gebeuren. Het voorbelasten van de grond duurt negen maanden. (Foto Hans van der Aa / Sliedrecht24)

Tekst gaat verder onder foto.

In het tijdpad staat de aanvraag vergunning om te bouwen (oktober 2025), de start aanleg infra zoals riool, water en elektriciteit (medio tot eind 2026) en het plaatsen van de woonunits en aanleg buitenterrein (eind 2026/begin 2027). In het voorjaar van 2027 verwacht Gemeente Sliedrecht dat het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) de opvang opent. 

23 gedachten over “Komst asielzoekerscentrum wordt nu echt zichtbaar; voorbelasting terrein”

  1. Op basis van de beschikbare informatie is het niet verstandig om een asielzoekerscentrum (azc) onder een hoogspanningsnet te bouwen. Hieronder volgt een gedetailleerde onderbouwing, gebaseerd op de zoekresultaten:

    ⚠️ 1. Gezondheidsrisico’s (vooral voor kwetsbare groepen)

    · Uit onderzoek blijkt dat mensen die dichtbij hoogspanningslijnen, ondergrondse kabels of transformatorhuisjes wonen, een verhoogd risico lopen op ziektes zoals leukemie, vooral bij kinderen .
    · De Gezondheidsraad adviseert uit voorzorg om geen gevoelige bestemmingen (zoals woningen, scholen of kinderdagverblijven) te bouwen in zones waar de gemiddelde magnetische veldsterkte hoger is dan 0,4 microtesla (jaargemiddeld) .
    · Asielzoekerscentra huisvesten vaak kinderen en andere kwetsbare groepen, waardoor dit advies extra relevant is.

    📏 2. Magnetische veldzone en afstandsrichtlijnen

    · De magnetische veldzone (waar de veldsterkte >0,4 µT kan zijn) varieert per type hoogspanningslijn:
    · Bovengrondse lijnen: 40–215 meter aan weerszijden (afhankelijk van spanning en belasting) .
    · Ondergrondse kabels: 5–15 meter aan beide kanten .
    · Transformatorhuisjes: 1–4 meter buiten de muur .
    · Voor een azc zou moeten worden uitgesloten dat het binnen deze zones valt. Dit vereist gedetailleerde metingen of berekeningen, omdat de belasting van de lijn en de exacte afstand cruciaal zijn .

    🏗️ 3. Juridische en planologische complicaties

    · Sinds 2005 adviseert de overheid om bij nieuwbouwprojecten geen gevoelige bestemmingen toe te staan binnen de magnetische veldzone . Hoewel dit geen wettelijke verplichting is, kan het negeren ervan leiden tot rechtszaken (bijv. vanwege gezondheidsschade) .
    · In het verleden zijn overheden “op de vingers getikt” door rechters voor het negeren van dit voorzorgsprincipe, en in sommige gevallen zijn bewoners uitgekocht .

    🧾 4. Praktische en ethische overwegingen

    · Blootstellingsduur: Asielzoekers verblijven vaak langdurig in azc’s, waardoor chronische blootstelling aan magnetische velden een risico kan zijn .
    · Alternatieven: Gemeenten worden geadviseerd om bij ruimtelijke planning alternatieve locaties te overwegen buiten de magnetische veldzone .
    · Transparantie: Als een azc toch binnen een risicozone wordt gebouwd, moet de gemeente bewoners informeren over de gezondheidsrisico’s . Dit kan leiden tot angst of protest.

    💡 5. Advies voor besluitvorming

    · Raadpleeg experts: Laat een magneetveldonderzoek uitvoeren door een gespecialiseerd bureau om de jaargemiddelde veldsterkte op de locatie te meten .
    · Check de netkaart: Gebruik de netkaart van het RIVM om een eerste indicatie te krijgen van de magnetische veldzone voor bovengrondse lijnen .
    · Betrokken partijen: Stem af met netbeheerders (zoals TenneT of Elia) en de GGD voor advies .

    Conclusie

    Het is onverstandig om een azc onder een hoogspanningsnet te bouwen vanwege de potentiële gezondheidsrisico’s, juridische gevoeligheid en ethische plicht om kwetsbare groepen te beschermen. Als alternatief zou een locatie buiten de magnetische veldzone (>0,4 µT) gekozen moeten worden, of moeten worden onderzocht of de blootstelling binnen de norm blijft (bijv. door lagere belasting van de lijn) .

  2. Een klein dicht bevolkt landje in Europa krijgt in verhouding de meeste asielzoekers. Hoe kan dit?Het was te zien dat Duitsland ’s nachts asielzoekers over de grens naar Nederland zette.
    We zijn in Sliedrecht, daar gaat het over.
    Sliedrecht vangt al vluchtelingen op.

  3. @Carlo Rietveld. Zo werkt het europese asielbeleid niet. Mensen komen Europa binnen via verschillende landen zoals Griekenland en Italie. Zij melden zich daar bij een aanmeldcentrum. Vanuit die centra worden mensen ‘verdeeld’ over Europa. Soms komen mensen via andere wegen naar Nederland. Als zij al geregistreerd zijn in bijv Duitsland, dan noemen we dat een Dublin procedure. Personen moeten dan terug naar het land van de eerste aanmelding, in dit voorbeeld is dat dan Duitsland. Er zijn daar omheen nog meer procedures, maar voor nu even deze informatie.

    Voor meer informatie over het COA, of hoe het asielbeleid precies werkt in de praktijk: welkom op 27 september van 13:00 – 16:00 bij de noodopvang in Sliedrecht.

  4. Misschien kunnen we de volgende gemeenteraad verkiezingen even wat beter na denken waarop we stemmen , en iedereen die niet gaat stemmen het deze keer wel te gaan de aanhangers van de partijen die nu oververtegenwoordigd zijn gaan tradioneel wel stemmen . En dat heet gewoon democratie, dus als er in de toekomst wat moet veranderen aan het huidige gemeente beleid, en dat zijn er genoeg denk ik moeten de volgende keer maar eens wel gaan stemmen op een partij die hier mischien wel kritisch over is

  5. Een ieder die al diverse veilige landen heeft doorkruist kan nooit een echte asielzoeker zijn. Dit wordt dus enkel gebouwd voor gelukszoekers.
    Of komen er Belgen, Engelsen of Duitsers die asiel aanvragen?

  6. Koning in Troonrede: “Helaas lijken in Nederland mensen steeds vaker tegenover elkaar te staan, op straat, online, op universiteiten en niet in de laatste plaats ook in Den Haag. Met uitgesproken opvattingen, voor of tegen, zwart of wit. Alsof het gelijk van de één automatisch het ongelijk inhoudt van de ander, terwijl de maatschappelijke werkelijkheid bijna altijd oneindig veel complexer is dan dat. Het kabinet is ervan doordrongen dat dit ook van zijn kant vraagt om een open, luisterende houding en om compromisbereidheid. Debat en verschil van inzicht horen bij een levende democratie. Maar wat er ook bij hoort, is de bereidheid elkaar over die verschillen heen op een volwassen manier de hand te reiken.”

    Laat een ieder deze oproep ter harte nemen. Elkaar versterken door samen te werken!

  7. Voor welke vluchtelingen wordt het AZC nu precies gemaakt? Ik lees in de krant dat de eerste Syriërs terug vliegen naar huis omdat de familie niet snel genoeg naar hun zin nareizen..zijn het dan vluchtelingen, of gelukzoekers?
    Opvang in eigen regio zal dus veel beter zijn. Zoals we al tig keer hebben aangegeven. Maarja, niemand van B&W luistert naar ons. Wij zijn dan maar lastig

  8. Door ons armer te maken zullen we minder in staat zijn om de echte vluchteling in eigen land te kunnen helpen.
    Smokkelaars daar zullen niet stoppen, en mensen zullen in bootjes blijven verdrinken.
    Het is de politiek die met individualisme begon.
    Iedereen moet zichzelf maar zien te redden.
    Daaruit is polarisatie ontstaan.
    Het hart van een tegenstander van een AZC kan net zo goed op een goede plek zitten als van een voorstander.
    Dit schrijven heb ik gemaild aan de griffie van de gemeente Sliedrecht.
    Verder zoekt de politiek het maar uit. Sliedrecht is nu al onherkenbaar.

  9. Wel een asielzoekerscentrum maar er worden geen woningen gebouwd voor de Nederlandse mensen en jeugd!!

  10. Deze mensen hebben ook recht op een plek. Als wij een beter leven (ontwikkelingssamenwerking) niet naar hun land brengen, komen zij naar ons om het te krijgen. Het is jammer dat het een onveilige locatie is. Vlakbij een spoorlijn met gevaarlijke stoffen en onder hoogspanningskabels. Daar moet je je druk over maken.

  11. Zodra het misgaat weer krokodillentranen, selectief verontwaardigd zijn dat het debat verhardt en weer 2 weken praten over de toename van het geweld richting vrouwen. Farizeeërs en met name die met (…)

  12. Ik mis positieve voorstellen. Ik mis o.a. steeds een advies hoe we de veiligheid kunnen verbeteren, niet alleen aan de Zwijnskade / Kweldamweg, maar in heel Sliedrecht.

  13. Dat wordt wachten op de eerste intimidaties en aanrandingen. Goed bezig sliedrecht. Alles verpauperd, maar voor die gelukzoekers moet er een woonruimte gecreeerd worden. Chapeau!

  14. En het winkelplein is zeker 30 jaren plan en wel bouwen voor asielzoekers moet niet gekker worden.

  15. Te triest voor woorden. Op het burgemeester Winklerplein al intimiderende samenscholingen. Inwoners mijden ook het Feitsmapark inmiddels om dezelfde reden en zeker in het donker. Waar willen onze wethouder Ton Spek en burgemeester naartoe? Prettig vooruitzicht voor de inwoners van Sliedrecht!

  16. Nog een korte tijd voordat de vrijheid van onze jonge meisjes en vrouwen in Sliedrecht voorbij zal zijn.

    En dat met dank aan het gemeentebestuur van Sliedrecht, dat hier lekker aan zal gaan verdienen, want elke gelukzoeker die hier binnenkomt levert geld op. Maar die zullen hun handen wel weer in onschuld gaan wassen als het verkeerd afloopt

  17. En nu maar hopen dat Hardinxveld-Giessendam aantrekkelijker is om te hangen.

    Hoe zat het met het veiligheidsplan inmiddels?

Plaats een reactie

*=Verplicht veld