door Peter Donk
SLIEDRECHT – Directeur-bestuurder Dave Ensberg -Kleijkers van Jantje Beton bracht vrijdagmorgen 19 januari 2024 een werkbezoek aan Sliedrecht en werd ontvangen door wethouder Ton Spek (CDA) van Beheer en Openbare Buitenruimte. Hij werd ontvangen in het raadhuis aan het Dr. Langeveldplein. Het initiatief voor het bezoek kwam – na eerdere contacten – van Jantje Beton. De gemeente krijgt van hen een laag rapportcijfer. Een 2,8! Spek vond dat aan de gemeente geen vragen gesteld. Het cijfer is ook gebaseerd op oude informatie.
Samen met leden van de Kinderraad en jongerenwerkers van SOJS gingen Ensberg en Spek in gesprek over de speelruimte voor kinderen en jongeren in Sliedrecht.
Jantje Beton reikt ieder jaar een prijs uit. Nu scoort Sliedrecht nog een onvoldoende volgens Ensberg. Ze moeten bijvoorbeeld rolstoeltoegankelijk zijn. Vanuit een fonds werd Sliedrecht een bedrag van € 25.000,– toegezegd om te verbeteren. Dat geld gaat dan niet naar de gemeente maar via een stichting. Spek schrok van de uitkomst. Wat hem echt raakt is dat het ontbreekt aan toegankelijkheid, inclusiviteit. Bij ASVZ ligt wel een soortgelijke speelplaats.
Redenen
De visie dateert van de gemeente Sliedrecht dateert uit 2016. Er is zelfs nog een oude visie uit 2003. Moet worden geüpdatet, vindt Jantje Beton. Speelruimte voor mensen zijn gevlucht, ontbreekt. Ook de speelruimte kan beter, er is geen georganiseerde speeltuin, bereikbaarheid naar een speelplaats is er te weinig aandacht voor. Geen specifieke visie op groene speelplaatsen, ook op basis schoon en heel kan beter is samenwerking met woningcorporatie (in presentatie-afspraken) en de speeldiversiteit kan beter (leeftijd). Jantje Beton geeft Sliedrecht het cijfer 2,8. Ensberg wees de gemeente op fondsen.
Tekst gaat verder onder foto.
Op de foto wethouder Ton Spek en directeur-bestuur Dave Ensberg -Kleijkers (rechts) vrijdagmiddag bij een speelplaats in wijk Baanhoek-West. Er was ook een middagprogramma. Dat omvatte een toer langs die verschillende speelplaatsen in het dorp. Spek benadrukt dat hij trots is op de speelruimte in Sliedrecht, die veelal in nauwe samenwerking met bewoners en kinderen is gerealiseerd. (Foto Peter Donk / Sliedrecht24)
Effectieve samenwerking
In de afgelopen jaren heeft de gemeente Sliedrecht aanzienlijk geïnvesteerd in speel-, sport- en ontmoetingsplaatsen, waarbij keuzes zijn afgestemd op de behoeften van bewoners en kinderen. Zij hebben het favoriete speelontwerp gekozen wat vervolgens is aangelegd. De Kinderraad heeft afgelopen jaar een Kindtrendrede opgesteld. Daarin hebben ze aangegeven dat zij willen stoppen met hun gameverslaving en verslaafd willen worden aan buitenspelen. “Dat juich ik van harte toe en zal me daar samen met hen hard voor maken”, zegt Spek, die tijdens het bezoek Ensberg wil laten zien hoe effectieve samenwerking tussen kinderen, bewoners en politiek heeft geleid tot deze prachtige speellocaties.
Jantje Beton
De organisatie Jantje Beton is het goede doel dat zich sinds 1968 samen met kinderen inzet voor meer en uitdagender speelruimte met meer speelkansen. Kinderen spelen niet genoeg buiten. Ze geven aan dat buitenspelen in de speeltuin hun voorkeur heeft, maar velen doen dit nauwelijks door een tekort aan geschikte speelplaatsen. Jantje Beton zet zich in voor toegankelijke, avontuurlijke, inspirerende en bovenal veilige speelplekken. De organisatie streeft ernaar dat kinderen samen met de politiek het beleid vormgeven. Om die reden komt Ensberg kijken en wil in gesprek gaan met speeltuinbeheerders, kinderen en jongerenwerkers. Hij wil van hen horen wat zij belangrijk vinden.