SLIEDRECHT – De gemeente Sliedrecht sluit 2018 af met een tekort van € 457.000 . Dit is vorig jaar in de tweede tussenrapportage al aangegeven. Ook voor de kadernota 2020 en daarmee de begroting 2020 tot 2023 verwacht de gemeente een negatief resultaat. Bijna een jaar geleden klonk er nog een heel ander geluid. Belangrijkste reden daarvoor zijn volgens de gemeente tegenvallers in het sociaal domein, maar ook het wegvallen van de precariobelasting vanaf 2022 levert een bijdrage aan het negatieve resultaat. Dat bericht dinsdag 28 mei 2019 de gemeente Sliedrecht.
Het gemeentekantoor aan de haven in Sliedrecht. (© Foto RPAS Peter Donk / Dronetv.nl)
“Als je jaren op rij een negatief resultaat verwacht, dan moet er iets gebeuren.” zegt Piet Vat, wethouder financiën van Sliedrecht. “Of het rijk moet komen met afdoende compensatie, of we moeten gaan bezuinigen. Hoe we dit gaan doen zullen we met de gemeenteraad bespreken.” zegt de wethouder.
Ondernomen acties
In 2018 waren er gemeenteraadsverkiezingen en kwam er een ambitieus college uitvoeringsprogramma tot stand. Hier is nog in datzelfde jaar voortvarend mee begonnen. Zo kwam het lokale aanbod voor hulp en ondersteuning onder een dak in Het Bonkelaarhuis. Statushouders en kinderen in groep 7 die nog geen zwemdiploma hebben, mogen op kosten van de gemeente een zwemdiploma halen.
Fondsen
Ook zijn er fondsen opgezet waarmee ondernemers in de Kerkbuurt, op de woonboulevard en aan het Burgemeester Winklerplein de gebieden aantrekkelijker kunnen maken. De strijd tegen ondermijning is in 2018 begonnen door integrale controles in te voeren. Het college is tevreden over de bereikte resultaten in 2018.
Precario
De precariobelasting wordt in 2022 afgeschaft. De gemeente heeft een aantal scenario’s uitgewerkt hoe hiermee om te gaan, maar een keuze is nog niet gemaakt. Voor het financieel meerjarenperspectief betekent dit nog een structureel tekort van circa € 750.000 vanaf 2022.
Meer gemeenten
In juni komt het rijk met een circulaire waarin duidelijk wordt hoeveel compensatie het rijk gaat bieden voor de jeugdhulpverlening en voor andere gebieden van het sociaal domein. Veel gemeenten, waaronder Sliedrecht, kampen met grote tekorten in het sociaal domein. Mede daardoor zijn de begrotingen van 2020 tot 2023 structureel niet sluitend. De gemeente zal keuzen moeten maken waarop te bezuinigen.
Taskforce
De gemeente Sliedrecht is zeker niet de enige gemeente die in de rode cijfers is gekomen door de kosten in het sociaal domein. Een taskforce in de Drechtsteden zal de gemeente ondersteunen in het blijven verbinden van ambitie, inhoud en geld. Daarnaast heeft de taskforce de opdracht de financiële positie van de gemeenten te actualiseren en inzicht te geven in de mogelijke beleidsaanpassingen.
Vandaar de mannetjes aan deuren om te kijken of er honden wonen. Soort razzia om geld uit zakken te kloppen.
Schat die onzin eens heel gauw af!
Mark, je kan je ook afvragen wat heeft het voor zin om deze ‘voorlopige’ cijfers bekent te maken? Wanneer je weet dat je nog € 1,5 miljoen tegoed hebt van het Rijk, kan je gewoon opnemen onder de post ’te ontvangen geld van het Rijk’. Daar gaat de nieuwe accountant vast wel mee akkoord, wanneer je het kan onderbouwen. Scheelt veel onrust over mogelijke bezuinigingen en misschien wel verhoging van de gemeentelijke belastingen. Een wijsheid is wanneer je niet genoeg geld heb, moet je ook niet meer uitgeven en dan maar de inwoners er voor laten opdraaien, want daar wordt achteraf niemand gelukkig van.
Jammer om te lezen dat de gemeente Sliedrecht weer de zwarte piet krijgt toegespeeld.
Er is geen sprake van wanbeleid,nutteloze onderzoeken of andere zaken, maar van oplopende kosten in het sociaal domein en het rijk wat niet genoeg geld aan de gemeente geeft om de taak (goed) uit te kunnen voeren.
Daarbij komt dat de bijdrage van het rijk aan de gemeentefonds 215 miljoen lager is uitgevallen. Dit komt omdat het rijk veel minder geld heeft uitgegeven dan begroot/gepland. ( Klinkt wellicht raar maar hoe meer het rijk uitgeeft hoe hoger de bijdrage aan het gemeentefonds is)
Het staat iedereen vrij om zijn of haar mening te geven, maar houd het alstublieft wel bij de feiten.
Gegroet!
Mark Verheul
In september organiseert gemeente Sliedrecht weer een ondernemers ontbijt.
Wat gaat dat de gemeente Sliedrecht kosten??? Of betalen de ondernemers dat zelf!!
Want de gemeente staat tenslotte in het rood. Of zijn er voor deze uitgaves aparte potjes.
Zo ja. Hoeveel van die potjes heeft de gemeente dan??
De minima/ouderen en gehandicapten zullen wel weer de dupe worden van een stukje wanbeleid.
Het geef toch te denken dat van een verwacht positief saldo. Ineens naar een vastgesteld negatief saldo gedoken wordt. Er bestaan toch rekenmachines tegenwoordig. Of werken de ambtenaren in Sliedrecht nog met potlood en een gummetje. Maar het gelach zal toch betaald moeten worden. Wij gehandicapten en ouderen zijn al gestraft doormiddel van hogere eigen bijdrage en opstapgeld voor de Drechthopper. Nu zal de rest van Sliedrecht ook wel gestraft worden want het tekort moet toch uit de lengte of breedte komen. Oo. Wat gaat het goed met Nederland.
Hoeveel euro’s zijn er verloren gegaan door verkeerd beleid, nuttelozen onderzoeken, verkeerde aankopen, uitbestedingen naar externe bureaus welke door eigen ambtenaren gedaan had kunnen worden. En noem maar op. Bedankt politiek en ambtenaren van Sliedrecht.
Nog geen jaar geleden stond dit op Sliedrecht24.nl te lezen:
SLIEDRECHT – Het nieuwe college van Sliedrecht start vanuit een financieel gezonde positie: voor de jaren 2019 tot en met 2022 verwacht Sliedrecht een positief begrotingssaldo. Dat blijkt uit de Kadernota 2019 die woensdag 27 juni 2018. anderhalve week voor de behandeling, naar de gemeenteraad is verstuurd.
Toch opmerkelijk dat het nu geheel de andere kant op gaat. Wat is dan zo anders dat er nu voor 4 jaar een te kort wordt verwacht ipv een overschot? Zat de wethouder (Tanis) er in 2018 naast of nu (Vat)?