SLIEDRECHT – Inwoner René de Munck, de voormalige fractievoorzitter van D66 Sliedrecht, sprak dinsdagavond 4 februari 2025 bij aanvang van de besluitvormende vergadering in over de Nota grondbeleid. De Munck merkte op dat zijn partij in 2026 voornemens is om mee te doen aan de gemeenteraadsverkiezingen. “Hoewel ik als bewoner hier sta en ik mij zeer wel bewust ben dat ik in de vorige raadperiode een van U was. Democratisch is besloten dat ik nu niet namens mijn partij in deze raad zit. Maar als inwoner maak ik mij grote zorgen, maar ook omdat mijn partij de ambitie heeft volgend jaar weer in uw midden te zitten”, maakte De Munck bekend.
René de Munck, hier actief tijdens zijn eerdere raadsperiode. (Archieffoto Hans van der Aa / Sliedrecht24)
De Munck vervolgde: “Dan kan het zomaar zijn dat wij de gevolgen van de nota actief grondbeleid in deze raad gaan bespreken. Naar mijn mening geeft deze raad een blanco cheque aan het College of ik kan en moet eigenlijk zeggen aan haar raadgevers. Als raad komt u pas in stelling als de rapen gaar zijn. Ik breng u in herinnering het Burgemeester Winklerplein. Diverse wethouders hebben de raad voorgehouden met nog een beetje meer geld wordt het vlot getrokken. Deze raad heeft het verstandige besluit genomen dit te beëindigen. Maar wel met een mogelijk verlies van vele miljoenen. Die nu niet verhaalbaar zijn op het plan. Kortom door de inwoners worden betaald. Door vanavond deze nota van uw goedkeuring te voorzien creëert uw wederom een Burgemeester Winklerplein Scenario.”
Tekst gaat verder onder foto.
Risico’s
De nota stelt ‘bij actief grondbeleid verwerft de gemeente de te ontwikkelen gronden zelf’. “In de meeste gevallen verkrijgt de gemeente de grond via een vrijwillige overeenstemming met de verkoper, al dan niet met behulp van de vestiging van een voorkeursrecht of via een grondruil. Bij actief grondbeleid draagt de gemeente het economische risico van de ontwikkeling. De gemeente kan zelf opdracht geven voor de werkzaamheden om de grond bouwrijp te maken. In dat geval wordt de grond in bouwrijpe staat verkocht aan voor de realisatie van het nieuwe vastgoed, bijvoorbeeld woningen. Einde citaat. Op geen enkele wijze wordt u als raad gewezen op de risico’s bij de verwerving van gronden en de exploitatie daarvan. Maar ook niet over welke bedragen hiermee gepaard gaan. En ook niet hoe lang deze projecten kunnen duren”, aldus De Munck.
Kans op verlies
Een vragen rondje bij de fracties van D66 in de provincie Zuid Holland leerde De Munck dat alleen de gemeente Rotterdam en Den Haag succesvol zijn met hun grondbeleid. De Munck: “Dat komt volgens de fracties omdat men in deze gemeenten een serieus ambtelijk kader op dit werk heeft gezet. Bij alle gemeenten van onze schaal en groter is er sprake van verliezen op het grondbeleid. Alle partijen in deze raad zouden eens hun voelhorens kunnen uitsteken bij collega-raadleden in de regio, u zult schrikken. We hebben in Sliedrecht een prima voorbeeld dat het ook zonder kan, Baanhoek-West is geheel ontwikkeld door een ontwikkelaar. Geheel voor eigen rekening en risico van de ontwikkelaar. Waarom nu wel in Sliedrecht-Noord zelf aan de slag gaan, simpel omdat de ontwikkelaars graag het risico bij de bewoners van Sliedrecht leggen? Het college wil u graag doen geloven dat door dit beleid in te zetten de bedragen die inmiddels zijn geïnvesteerd in Sliedrecht-Noord worden terugverdiend. Hoeveel keer heb ik en u dit niet in deze raad horen zeggen als het over het Burgemeester Winklerplein ging. Beste raadsleden, u kunt het vanavond nog stoppen, neem dit stuk niet aan. Stem tegen!”