SLIEDRECHT – Op zijn protestbord staat één vraag. Is er misbruik in de kerk? Op de koude zondagmorgen van 18 maart 2018 staat even na 10.00 uur Hans de Jongh (alias Johannes) op de Professor Kamerlingh Onneslaan. Iets verderop begint elk moment een kerkdienst. Hij protesteert. Alleen!
Hans de Jongh protesteert, maar zonder anderen te kwetsen. Op zijn protestbord staat een vraag. Daardoor wordt hij niet meegenomen door de politie. (Foto Peter Donk / Sliedrecht24)
De Sliedrechter zegt dat hem enkele tientallen gevallen bekend zijn van seksueel misbruik in en rond Sliedrecht. Als Sliedrecht24 hem vraagt waar die dan zijn, bij welke kerk, komt daar geen concreet antwoord op. Als even later ook de politie verschijnt, gaat de discussie verder, maar aanwijzingen waar kan De Jongh nog niet geven. “Te gevoelig, mensen praten er liever niet over”, zegt hij.
Tekst gaat onder video verder.
In deze video legt Hans de Jongh uit waarom hij protesteert. Terwijl hij zijn verhaal doet, komen de politiemensen aanlopen. (Video Peter Donk / Sliedrecht24)
Twee wijkagenten gingen zondagmorgen het gesprek met hem aan. Waarschijnlijk waren ze getipt dat De Jongh aan het protesteren was. Omdat hij niets fout deed, konden ze hem niet aanhouden. Wel is hem gevraagd of hij nog andere plannen had. Of dat hij misschien zich de toegang wilde gaan verschaffen bij een kerk. De Jongh antwoordde dat hij dat vandaag niet van plan was, waarop de agenten vertrokken. De Jongh wilde een gesprek met de burgemeester, Bram van Hemmen (CDA). De wijkagenten beloofden dat voor hem te willen regelen. Mee met de politie voor een bakje koffie en even te babbelen wilde hij niet. Later vroeg hij de verslaggever van Sliedrecht24 toch om even de wijkagenten te bellen. Hij wilde wel praten. Even later stapte De Jongh in de politiewagen en vertrok. De kerkdienst in het Griendencollege was ondertussen al begonnen.
Zijn verhaal
De Sliedrechter, gescheiden, oogt niet verward. Hij weet precies wat hij doet en zegt op te komen voor de veiligheid van jonge kinderen. De Jongh verwachtte zondagmorgen een verbod om de protesteren, maar dat gebeurde niet. “Mijn doel is voor gerechtigheid te gaan en dat komt me duur te staan. Maar het is het waard en ik hou er niet mee op, maar sinds ik begonnen ben met mensen helpen in 2016 is de hel losgebroken op elk vlak in mijn leven. Leugens, leugens en nog eens leugens. De mensen en instanties die ze inschakelen hebben geen bewijzen, alleen vage verhalen en verdraaide leugens van stukjes waarheid. Alles moet tegen me opgestookt worden om me maar te stoppen”, stelt De Jongh. Vorig jaar zat hij vast. Er waren drie aanklachten tegen hem, volgens hem gebaseerd op leugens, waarna hij weer werd vrijgelaten. De Jongh: “Ze moesten de protocollen volgen zeiden ze. Op het moment ben ik acties gestart tegen misbruik in de kerk en nu breekt het helemaal los. Mijn insteek is dat de kerk zichzelf aan moet pakken, maar als je daar mee begint blijken velen in eens niet meer aardig te zijn en te gaan liegen en bedriegen, om zichzelf te beschermen. Ook mediators, het Lbio, de kinderbescherming pak ik aan. Ze maken de meest bizarre dossiers op gebaseerd op leugens en ze verdraaien iedereen hun woorden om maar op hun gelijk uit te komen.” Hij wil doorgaan met demonstreren.
Tekst gaat onder tweet verder.
Protest op straat op zondagmorgen in Sliedrecht. Meer op Sliedrecht24 pic.twitter.com/8mpsmQbgn2
— Sliedrecht24 (@Sliedrecht24) March 18, 2018
Een maatschappelijk werker volgens De Jongh verbonden aan de gemeente Sliedrecht heeft volgens De Jongh bij zijn huisarts geprobeerd om zijn medisch dossier op te vragen. Dat dit is gebeurd, vindt De Jongh bijzonder kwalijk. Voor hem ook de reden dat hij een gesprek met de burgemeester wil. “Die maatschappelijk werker wilde verder mijn telefoonnummer. De huisarts benaderde mij voor toestemming. Dat kreeg hij niet! Ze wilde mijn medisch dossier inzien, want er was een melding binnengekomen bij de gemeente dat ik had rondgelopen en dat ze bang voor agressie zijn”, vertelt De Jongh. Rellen wil hij niet, maar wel zegt hij gerechtigheid. De Jongh: “Voor allen die onderdrukt worden en zij maken de heisa door niet te willen praten en leugens te geloven en te verspreiden, dat betreur ik, ook de heisa, maar prima, als ongerechtigheid maar aangepakt wordt.” De Jongh is niet aangesloten bij een kerkgenootschap.