DORDRECHT / SLIEDRECHT – De negatieve aandacht voor het chemiebedrijf Chemours komt de ondernemingsraad van het Dordtse bedrijf ‘pal aan de overkant van Sliedrecht’ de strot uit. “In de media worden we neergezet als crimineel bedrijf. Dit doet de medewerkers verdriet”, schrijft Marjon Teuling, voorzitter van de OR Chemours in een brief.
Chemiebedrijf Chemours ligt al geruime tijd onder vuur vanwege de PFOA-kwestie en de emissie van de vervangen van PFOA, de stof GenX. In Sliedrecht maken velen zich zorgen over de uitstoot van de afgelopen jaren en de ongewisse gevolgen van GenX. (Foto Hans van der Aa / Sliedrecht24)
Dit schrijven is gericht aan de commissies van de Tweede Kamer, de fracties van Provinciale Staten van Zuid-Holland en de burgemeesters van Sliedrecht, Papendrecht en Dordrecht. Teuling zegt te spreken namens 485 medewerkers.
Hype
Volgens Teuling in de brief moeten overheden zich baseren op feiten en moeten zij niet meedoen aan ‘zulke opruiende berichten’ in de media. Zij zegt dat Chemours ‘correct en integer’ werkt. Het zou medewerkers ‘pijn’ doen wat er allemaal wordt geroepen. Ze spreekt over ‘een hype’ en het voelt als ‘een hetze’. Teuling vreest voor de werkgelegenheid. “Wil Chemours hier straks nog wel investeren?”
Over kanker is in Nederland heel veel data bekend. Bewezen is dat er in deze regio niet meer kanker voorkomt dan in andere delen van het land.
Mevr. Teuling, wat is belangrijker werkgelegenheid of dood gaan aan kanker?
Jan, wederom weer 100% suggestieve reacties.
Klokkenluiders worden afgeschoten…
Langer bestaande “vermoeden”…
Investeren kost geld…
Telkens weer hetzelfde.
Schrijf een wat constructiefs wat te maken heeft met het onderwerp, de negatieve aandacht voor DuPont is het onderwerp.
Mogelijk is iemand gefrustreerd doordat er nu voorvallen bekend worden die anders werden verstopt en verzwegen. Vervelend dat reeds langer bestaande “vermoedens” nu bewaarheid lijken te worden. Waar rook is, is vuur. Werknemers van Dupont / Chemours zullen daarover niet uit de school klappen en dat begrijp ik ook wel. Klokkenluiders worden afgeschote.
Ondertussen gaan giflozingen en -uitstoot wel gewoon door. Daar gaat het toch om!
Argumenten dat “iedereen” teflon pannetjes gebruikt of een rode knop zijn totaal niet relevant.
De actie moet gericht zijn op het stoppen van die giflozingen. Waarmee niet automatisch gezegd wordt dat de fabriek dan ook moet sluiten wanneer een goede oplossing wordt gevonden.
Die oplossing is er denk ik nog niet. Reden: investeren kost geld.
Marjon Teuling is de eerste van DuPont die in het openbaar de directie tipt om na te denken over verdere investeringen in de Dordtse vestiging. Voor de werkgelegenheid hoeft ze niet bang te zijn. Op het terrein van DuPont kunnen veel andere bedrijven zich vestigen met misschien wel meer werknemers. Ik hoop dat mevrouw Teuling van de OR ook begaan is met het lot van oud-medewerkers van haar bedrijf.
Beste Cor, ik beledig geen werknemers, hoogstens de directie. En ik ben van mening dat een bedrijf de morele plicht heeft schadelijke gifstoffen. Ook al staan ze nog niet op een verboden lijst, hetzij niet te gebruiken of niet te produceren of bij de bron op te vangen cq uit te filteren.
En als ze dat technisch niet kunnen, dan maken ze maar geen teflon. Andere produkten dan maar, waaraan behoefte is, en die veilig kunnen worden geproduceerd. Laten we de teflon dus boycotten.
Allen,
Reacties die vanaf heden geen directe relatie hebben met het artikel worden niet meer geplaatst.
Redactie Sliedrecht24
Dat is nou net de clou.
In de beleving van sommigen zijn er bedrijven die geen emissie hebben en nooit spillfoutjes maken.
Zeer naïef om dit te denken.
Chemours is nu de gebeten hond, ontegenzeggelijk is hier een hetze gaande.
Jan, is aardig gekleurd in zijn mening en die mevrouw van de OR ook en dat doen sommige mensen graag voor hun werkgever, die negatief in het nieuws is. Over een bedrijf dat niet vervuilend is en geen spilfoutjes kent, hoef je geen berichten te schrijven, want dat leest geen hond. Waar rook is is vuur, en wie met vuur speelt, moet op de blaren zitten. Chemours is naar mijn mening aangebrand.
M. Top, triest zoals je de mensen van DuPont beledigd en dingen beweert, die je niet kunt bewijzen. Zonder uitdampen van stoffen die hierdoor in de atmosfeer terecht komen, is technisch nog niet mogelijk, maar DuPont is volop bezig om de lozing kleiner te maken. Door in toekomstige vergunningen naar beneden bij te stellen, triggeren we DuPont om zo veel mogelijk te investeren in onderzoek,
Nogmaals, mensen uitmaken voor leugenaar en andere lelijke dingen zonder bewijs heet nu eenmaal een hetze. Ik ben benieuwd als ik dezelfde woorden met loze beschuldiging tegen jouw zou gebruiken, hoe zou jij je voelen?
M. Top, gedraag je een beetje.
Is hetzelfde niet van toepassing op de overkant, Jan Nr…….?? !
Het wordt tijd dat Chemours actie onderneemt door deze schreeuwers gewoon eens aan te klagen wegens smaad. Het is eigenlijk onbehoorlijk dat men zomaar alles mag roepen zonder enig bewijs.
Buurtbewoner, volgens mij worden de regels nageleefd, en zijn er geen regels overtreden. Spils door menselijk of technisch falen zijn niet in een vergunning opgenomen en zijn ook geen overtredingen volgens de wet. Wel moet DuPont er alles aan doen om deze spils terug te dringen in aantal en hoeveelheid.
Nu geplaatst, maar probeer te reageren op het artikel.
Redactie Sliedrecht24
Een forum is iets anders als Facebook. Ik vind dat jullie een beetje dubbelen met Facebook en reacties op jullie artikelen. Voor het overzicht van de reacties niet altijd even handig. Op een forum kan iedereen zelf een artikel starten, en iedereen kan reageren.
Jan,
Je schrijft “Dat Dupont Chemours in het verleden met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid incidenten heeft verzwegen.” Dus weer een kreet zonder enig bewijs, zoals je zelf al schrijft. Gevolgd door nog wat beledigende kreten aan de overheid dat ze “niet capabel” zouden zijn. Jan, hoe geloofwaardig denk je dat je nog bent bij de lezers?
-vervolg-Laten we als regio blij zijn dat er eindelijk eens grootschalig wordt geprotesteerd. Bij bedrijven (ook bij het zwijgende Evides!), bij gemeentes, instanties, overheid en politiek. Er zijn al zoveel milieuschandalen geweest in dit gebied. Er werd weinig aandacht aan besteed, grof geld aan verdiend, figuurlijk en letterlijk zand over gegooid. En de burger wordt hier zoet gehouden met evenementen (weer betaald uit de asbestpot, zeggen wij thuis).
Tenslotte roep ik iedereen op deel te nemen aan de demonstratie op 26 augustus in Dordrecht. Tegen de giflozingen! Breed gedragen door de hele bevolking.
Er kan heel goed ook werkgelegenheid bestaan zonder giflozingen, is mijn stelling. Zelfs, en misschien wel juist, bij een chemieconcern. Kwestie van een kostenplaatje.
De Reactie van Marjon Teuling OR Chemours vind ik ronduit treurig. Het bedrijf is crimineel want milieucriminaliteit is criminaliteit.
Aangezien Dupont/Chemours al ruim 30 jaar zwijgt en liegt, ontkent en draait, mogen we blij zijn dat de media e.e.a. oprakelen. Dat noem ik geen hype, en zeker geen hetze.
Willen jullie aub achternaam vermelden?
Deze site is toch geen komische act? Mag ik hopen.
Beste redactie,
U begrijpt mij niet, dat kan gebeuren maar om dan zo te reageren is niet echt professioneel van een redactie die al 35 jaar landelijk actief is in de journalistiek.
Waar het mij om gaat, zijn de reacties van sommige op de artikelen. Ik bedoel, wijk je een millimeter af van het onderwerp dan heb je “waarschuwing” aan je broek, maar een reacties als “dicht met die (…)” worden zonder problemen goedgekeurd en geplaatst. Net als uitspraken waarvoor op dit moment geen enkel bewijs is.
Ik verwijt verder nergens dat specifiek jullie over zouden schrijven, ik constateer slechts dat dit gebeurt in het algemeen. Wie van wie iets overneemt, zal me een worst wezen, want als iedere journalist zijn werk doet komt men toch op het zelfde verhaal uit. Het wordt wel interessant wanneer dit niet zo zou zijn.
En de Nederlandse taal, ik zal er ff op letten. Of is het ik zal er even op letten…
Dat heb je heel netjes gezegd, Jan.
Vreemde redenatie, Jan!
Nogmaals: je zit van alles te beweren wat je niet hard kunt maken. Waarschijnlijk uit frustratie?
Beste Erik,
Je vraagt om een reactie van de redactie.
Wij nemen niets ‘zo maar over’. Alles heeft een bron, daarvoor zijn we journalisten.
Wij zijn niet van de hetze, maar van de feiten. Feiten en bronnen (en 1 bron is vaak geen bron), hoor en wederhoor.
Je kan ons geen verwijten maken, dat wij overschrijven.
Dat doen helaas anderen van ons!
Je moet geen onzin verkondigen en even een roer in de pot geven op deze manier.
Sliedrecht24 bestaat 2 jaar en de mensen van de redactie zijn al 35 jaar werkzaam in het vak als journalist.
Beslist niet alleen lokaal actief.
We gaan ons verder niet verdedigen, maar willen je wel vragen geen onzin te schrijven. Doen wij ook niet. Verder mag elke lezer zijn mening uiten, maar wel als reactie op het artikel.
Redactie Sliedrecht24
P.S. Let ff op je Nederlandse taal (geldt ook voor anderen). Veel correctiewerk aan!
Dat forum heet Sliedrecht24-Facebook.
Bestaat dus al!
Dit is niet de plaats voor een forumduscussie.
Reageren op een artikel staan we alleen toe (uitgezonderd uw opmerking).
Redactie Sliedrecht24
Is het geen idee een soort discussie forum in te richten hiervoor? Zo te zien is er best veel discussie op Sliedrecht24 dus het zou niet misstaan als er iets van een forum kwam.
Het is een harde waarheid dat de overheid dit probleem met fluwelen handschoenen aanpakt en niet lijkt te willen doorzetten. Dat je een bedrijf of iemand nog niet kan veroordelen wil niet zeggen dat ze vrijuit mogen gaan. Een feit is dat nog steeds giflozingen plaatsvinden en mens en milieu schade wordt toegebracht. Dat Dupont Chemours in het verleden met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid incidenten heeft verzwegen mag je niet uitvlakken. Geen veroordeling doet niet automatisch af aan de ernstige feiten. Dat een overheid niet capabel is gebleken in het verleden de juiste beslissingen te nemen ligt aan de gebrekkige informatie over de gevolgen van de toegestane lozingen. Een feit is dat je de directie van Dupont / Chemours niet op haar blauwe ogen mag geloven. Het vertrouwen, voor zover dat er is geweest, is bij veel mensen weg. Laat niemand zich verblinden door de krokodillentranen die ze nu laten zien. Roepen of laten roepen dat het gaat om een hetze slaat nergens op. Dupont / Chemours speelt een spelletje en het (laten) maken van opmerkingen in die richting is een onderdeel daarvan. Laat niemand zich daar nu nog door verblinden.
Johan, het is geen beslissing geweest van leidinggevenden om regelmatig giftige stoffen te lozen, integendeel ze doen er alles aan om de lozingen te minimaliseren. De lozingen zijn inherent aan het proces, waarvoor vergunning is verleend en aantoonbaar binnen de richtlijnen van de vergunning wordt gewerkt. Anderzijds zijn er spils zoals afgelopen weekend, waarbij technisch of menselijk falen ten grondslag ligt en geen bewuste lozing is. Voer dus geen hetze tegen de medewerkers van Dupont met dit soort loze kreten.
Oké, bij het onderwerp blijven van het artikel. Ik kan me het gevoel van de medewerkers goed voorstellen. Er wordt van alles gepubliceerd en van elkaar overgenomen.
Verschillende instanties spreken elkaar tegen en ook dit wordt gepubliceerd, ook op deze site. Hier wordt ook weer op gereageerd door sommige met de meest krankzinnige uitspraken met zeer discutabele woordkeuzes. Opkomen voor een gezonde leefomgeving is prima, maar de manier waarop dit nu gebeurt, zet ik grote vraagtekens bij.
Ook daar mag wel eens op gelet worden trouwens, beste redactie…
Zij van Chemours hebben u reeds week gekregen dat is duidelijk. Toen u -terecht veel aandacht voor- een milieuramp een hetze ging noemen, wisten zij van Geen Moer dat ze kúnnen winnen er met lichte schade mee wegkomen wellicht. Terwijl het een grof schandaal is en ook u en uw naasten aangaat. Pas toch op met dat dood-relativeren!
De waarheid is hard?
De waarheid is dat men het bedrijf nog op geen enkel punt heeft kunnen veroordelen.
Er wordt wel van alles geroepen,maar het wordt niet hard gemaakt.
In die zin is er inderdaad een hetze aan de gang.
Graag bij het onderwerp van het artikel blijven.
Geldt voor iedereen!
Redactie Sliedrecht24
Voorlopig maken we allemaal gebruik van hun (half) fabrikaten, dus wie is er nou hypocriet? En daarbij, pak nou eens de vergunningverleners aan, of durft men dit niet? Dit zijn namelijk degene die lozingen toe staan binnen afgesproken waardes.
Precies Jan. En het gaat ons niet om geld! Nooit!
Het gaat om ons recht op een gezond leven dat nooit verstoord mag worden door welke industrie dan ook.
De waarheid is hard, gewoon de regels naleven en er is niets aan de hand.
Vreest voor de werkgelegenheid?
Dit noem ik ronduit belachelijk en afdwingen van maatregelen waarbij de gezondheid van miljoenen burgers op het spel staat. In de USA identieke situatie met Dupunt/Chemours, hetzij reeds verder gevorderd. Dus niet de onschuld spelen Dupont/Chemours! Potje vervuilen, potje schoonmaken en het liefst verkassen. En dan heb ik het nog niet over de gifwolken die regelmatig de lucht in gaan en de bodemvervuiling naar het waterbassin van Evides, die geen onbekende van Dupont/Chemours is.
Het is een beslissing van leidinggevenden geweest om regelmatig giftige stoffen te lozen.
Het is niet meer dan een logisch gevolg dat dat in het grondwater i.c. drinkwater terechtkomt. Leidinggevenden waren daar uiteraard van op de hoogte.
Logisch dat daarop geprotesteerd wordt door de mensen waar het in het drinkwater zit.
Dus de leidinggevenden zijn de oorzaak van de protesten, niet de omwonenden die schoon drinkwater willen.
Ze heeft wel degelijk een punt.
Er is zeker sprake van een hetze.
Jan, Marjon Teuling is voorzitter van de OR Chemours. Dit is een door de medewerkers gekozen functie, dus niet zo vreemd dat zij voor de medewerkers op komt toch. Ik denk dat ze met de woorden hype en hetze aardig de spijker op de kop slaat.
Zo te zien is ook mevrouw Teuling ook voor het karretje van Dupont Chemours gespannen. Wordt dit een nieuwe poging het blazoen van dit bedrijf op te poetsen? De kritiek is niet gericht op de medewerkers, maar op de doorlopende incidenten en niet aflatende giflozingen. Niet met een zielig verhaal aankomen dat de medewerkers verdriet hebben. Als dat een argument moet zijn, wat denkt mevrouw Teuling dan van de omwonenden?
Tirza, deze opmerking begrijp ik totaal niet, leg eens uit waarom je voor 20.000 euro positief wil schrijven over Dupont?
Ga eens een maand staken en geef Sliedrechters allen 20.000 euro. Dan schrijf ik positief over jullie!