Expositie ‘Burenkleuren fase II’ toont kunstwerken van tachtig deelnemers

door Peter Donk
SLIEDRECHT – In het gemeentekantoor aan de Industrieweg is vrijdagmiddag 25 september 2026 de expositie ‘Burenkleuren fase II’ geopend. Het gaat om gemaakte werken van zo’n tachtig mensen met technieken van de traditionele Ebru–kunst. Zij volgden een workshop bij Remziye en Ikram Demir en kregen daarvoor vrijdag ook een certificaat. De tentoonstelling is een initiatief van Respect Kunst en laat zien hoe kunst kan bijdragen aan ontmoeting, verbinding en betrokkenheid tussen inwoners. Het is de eerste tentoonstelling in de hal van het gerenoveerde gemeentekantoor. Het project wordt mede mogelijk gemaakt door woningcorporatie Tablis Wonen. De werken zijn tot en met vrijdag 30 oktober 2026 te zien.

Maar liefst tachtig deelnemers hebben elk een uniek kunstwerk gemaakt. Dat heeft geresulteerd in een kleurrijke en inspirerende tentoonstelling van de tientallen werken. (Foto Peter Donk / Sliedrecht24)

Het echtpaar Demir vluchtte een aantal jaren geleden met hun twee dochters uit Turkije en zijn uiteindelijk in Sliedrecht terechtgekomen.

Tekst gaat verder onder foto. 

Uniek
Ebru-kunst wordt wel omschreven als ‘de ontmoeting van water, kleur en geduld’. Het is een traditionele kunstvorm, waarbij verf op het wateroppervlak wordt gesprenkeld en op papier wordt overgebracht. Deze kunst komt uit Centraal-Azië en heeft een geschiedenis van ongeveer 600 jaar. Degenen die ebru maken, weerspiegelen hun karakter op het papier met kleurkeuze, patroonontwerp en geduld. Het biedt een geweldig  therapeutische ervaring zeggen de kenners. Elke afdruk is uniek. 

Tekst gaat verder onder foto.

Samenbrengen
Voorzitter Astrid van Leeuwen van het Sliedrechts Museum (zie foto hierboven) opende met een korte toespraak de expositie. Een project van Respect Kunst Familie onder leiding van de van oorsprong Turkse kunstenaars Remziye en Ikram Demir. Van Leeuwen roemde hen voor het feit dat zijn mensen samenbrengen in een cultuur, die van oorsprong niet hun cultuur is. “Ik hoop dat mensen zich geïnspireerd voelen. Het is ook tegen eenzaamheid”, aldus Van Leeuwen, die vervolgens wees op een nieuwe workshop volgende maand door het echtpaar Demir.

Tekst gaat verder onder foto.

Kunst uit Sliedrecht
Wethouder Hanny Visser-Schlieker (PRO Sliedrecht) van Cultuur vond het fantastisch wat het tweetal voor elkaar heeft gekregen. Visser: “Jullie kwamen in 2022 naar Nederland, in 2023 naar Sliedrecht en drie jaar later exposeren jullie in het gemeentekantoor, de eerste tentoonstelling na de renovatie met kunst gemaakt door mensen uit het dorp.” De wethouder wilde niet uitsluiten om een keer aan te schuiven als deelnemer van een workshop.

Tekst gaat verder onder foto.

Nieuwe workshops
Remziye
Demir vertelde dat het ‘kleine project’ een ‘grotere betekenis’ heeft gekregen. “Kunst gaat niet alleen over iets maken, maar ook om mensen bij elkaar brengen”, sprak ze (zie foto hierboven). Er komt een aantal nieuwe workshops aan, waarvoor je je kan inschrijven. Het is een creatief project, waarin je steeds gedurende drie weken in groepjes van tien personen werkt aan unieke creaties. De workshops zijn in bibliotheek AanZet aan Scheldelaan 1 en de eerste is zaterdag 24 oktober 2026 van 11.00 – 12.30 uur. Deelname is gratis en met name mannen worden opgeroepen om zich aan te melden.