SLIEDRECHT – De lokale politieke partij Slydregt.NU wil dat de gemeente Sliedrecht afziet van woningbouw op de locatie van de huidige brandweerkazerne aan de Middeldiepstraat. Daarvoor in de plaats moet volgens Slydregt.NU de brandweerkazerne worden behouden en worden omgebouwd tot een bedrijvencentrum met kantoorlofts. De partij zegt dinsdag 3 juni 2025 met een amendement te komen als het voorstel ‘Stedenbouwkundig kader Binnenstedelijke Herstructurering’ wordt behandeld.
De locatie met de huidige brandweerkazerne aan de Middeldiepstraat. (Archieffoto Hans van der Aa / Sliedrecht24)
In fase 1 van de Binnenstedelijke Herstructurering Sliedrecht (BHS), deellocatie Middeldiepstraat, wordt de huidige brandweerkazerne gesloopt voor de realisatie van nieuwe woningen. Ook komen er woningen op het naastliggende parkeerterrein. Volgens de BHS komen er woningen met een maximale bouwhoogte van vier woonlagen. Fractievoorzitter Mark Jongeneel (Slydregt.NU): “De omwonenden hebben echter tijdens diverse participatiemomenten en tijdens de politieke avond van 6 mei jl. aangegeven dat zij zich met name zorgen maken over de toenemende parkeerdruk in hun directe woonomgeving. Daarnaast wordt het volgens hen met de voorziene bouwplannen allemaal te kolossaal, niet passend in de Oude Uitbreiding.”
Karakteristiek pand
Het is voor de huidige inwoners en toekomstige generaties van het dorp Sliedrecht volgens Slydregt.NU belangrijk dat er wordt gebouwd. Er voldoende en betaalbare woningen zijn. “Daarom ook de plannen voor het bouwen van een groot aantal woningen over het spoor in Sliedrecht-Noord. Wij als indieners van dit amendement zijn echter van mening, dat de huidige brandweerkazerne een karakteristiek pand is met een beeldbepalende functie in de omgeving. Het is daarom van belang om dit gebouw voor de omgeving te behouden. Het moet ook niet hoger worden dan twee woonlagen”, stelt Jongeneel.
In balans blijven
De parkeerdruk in de Middeldiepstraat en omgeving is groot. Om de ruimtelijke kwaliteit en leefbaarheid in dit deel van Sliedrecht op peil te houden, stelt Slydregt.NU voor om de huidige brandweerkazerne in de Middeldiepstraat als pand te behouden en hierin kantoorlofts te realiseren. Jongeneel: “De functie kantoorlofts leidt buiten kantoortijden en in het weekend niet tot een toename van de al grote parkeerdruk in de directe omgeving. De behoefte van het bouwen van extra woningen moet in balans blijven met de ruimtelijke kwaliteit en leefbaarheid in ons dorp.”
Peter Akkerman, alle oude gebouwen laten staan omdat ze een zogenaamde karakteristieke waarde hebben gaat het niet om.
Je moet een oudere wijk echter niet gaan veranderen door een andere bouwvorm.
Ga bouwen zoals op een manier die bij een dergelijke wijk hoort, dan houd je nog wat karakter.
Als je dit niet doet gaat de sfeer weg.
Wat dit tot gevolg heeft is in meerdere plaatsen te zien en heeft men dat daar ook ervaren, en die gevolgen zijn meestal niet positief.
“We moeten meegaan met de tijd er zijn nu eenmaal meer mensen en dus ander soort gebouwen” twijfel ik aan, je kunt wel degelijk bouwen in de stijl van een bestaand gebied, een en ander behoudt dan toch nog een bepaald karakter.
Of moeten we naar allemaal gestapelde woondozen zonder karakter?
Als we alle oude gebouwen laten staan omdat ze een zogenaamde karakteristieke waarde hebben kunnen onze kinderen dadelijk nergens wonen.
We moeten meegaan met de tijd er zijn nu eenmaal meer mensen en dus ander soort gebouwen nodig om iedereen te kunnen huisvesten.
Alleen maar laagbouw is niet voldoende we moeten de lucht in met gebouwen met daaronder parkeergarages.
We kunnen niet alles houden zo als het is.
Dat hebben we nog nooit gedaan anders hadden we nu nog in een moeras gewoond met lemen hutjes.
Waarom Slydregt.NU met dit amendement komt
Slydregt.NU heeft een amendement ingediend om de karakteristieke brandweerkazerne aan de Middeldiepstraat niet te slopen, maar te behouden en een nieuwe bestemming te geven als bedrijvencentrum met kantoorlofts. Waarom?
Omdat we vinden dat Sliedrecht vol is. Het is tijd dat we kritisch kijken naar waar en hoeveel er nog gebouwd kan worden, zonder dat dit ten koste gaat van leefbaarheid, parkeerdruk of de historische uitstraling van onze buurten.
Wij zijn niet tegen woningbouw, maar wel tegen lukraak volbouwen zonder visie. Er liggen in Sliedrecht al plannen op tafel waar wél woningen kunnen komen: denk aan het Burgemeester Winklerplein, de Groen van Prinsterer-locatie en het Watertorenterrein – mits gemeente en ontwikkelaars daar eindelijk tot overeenstemming komen. Daarnaast zijn er particuliere initiatieven, zoals dat van Bongers, die voor extra woningaanbod kunnen zorgen.
De overwegingen van Slydregt.NU
Leefbaarheid: De wijk rondom de Middeldiepstraat kampt nu al met forse parkeerdruk. Woningen erbij betekent méér auto’s in een toch al overbelaste omgeving.
Historisch karakter: De oude brandweerkazerne is een beeldbepalend pand. Slopen betekent opnieuw een stukje Sliedrechtse identiteit verliezen.
Alternatief gebruik: Kantoorlofts bieden ruimte aan ondernemers en leiden juist niet tot extra parkeerdruk in de avond en het weekend – integendeel.
Realistische planning: Zonder grondexploitatie (grex) voor dit gebied is woningbouw hier financieel en planologisch onzeker. Waarom dan niet kiezen voor een haalbaar en kwalitatief alternatief?
Kortom: wij kiezen voor behoud, balans en een Sliedrecht waar leefbaarheid vooropstaat. Woningbouw ja – maar niet ten koste van alles. Daarom dit amendement.
Mark Jongeneel
Fractievoorzitter Slydregt.NU
Bedrijvencentrum met kantoorlofts.
Hoe krijgen ze het verzonnen, zoiets hoort totaal niet in deze oudere wijk met uitsluitend laagbouw.
Stedenbouwkundig zou dergelijke bouw een groot fiasco zijn.
Bouw daar huizen in een stijl die bij deze wijk passen en vergeet flats of appartementen, die zijn helaas het stokpaardje van de laatste tijd.
Maar ja, tegenwoordig moet ongeveer alles kunnen.
Maak er een creatief centrum van, daar heeft heel de gemeente plezier van.
wat een onzin met zoveel leegstaande zakelijke ruimtes en zo’n tekort aan (betaalbare!) woningen
rekening houden met het parkeerprobleem is het belangrijkste, als ze dat nog eens goed onder de loep nemen lijkt er geen probleem
Ik denk dat woningbouw urgenter is dan kantoorlofts die wellicht leeg zullen blijven staan. En een goede architect kan heus wel een gebouw verzinnen dat past in het stedenbouwkundig karakter van deze wijk. Is met de nieuwbouw Kerkbuurt/ hoek Rivierdijk ook gebeurd of het nieuwe pand aan begin Kerkbuurt. Ik denk dat de parkeerdruk bij bewoners de hoofdtoon voert. Het karakter van het gebouw behouden geloof ik niets van. Trouwens lelijk gebouw.
@Meneer Blokland; zie project ‘De Brandmeesters’ in Veenendaal hoe met een knipoog naar verleden een nieuwe -bewoonbare- slangentoren is geïntegreerd in project. Wellicht ook een idee voor Sliedrecht.
Wees creatief en bedenk een oplossing voor parkeerdruk in combinatie mét woningen. Hebben we met zn allen veel meer aan. Maak bijvoorbeeld onder appartementen (op straatniveau) parkeerplaatsen en laat appartementen daarboven pas beginnen.
Als ze de slangendroogtoren maar laten staan.