door Hans van der Aa
SLIEDRECHT – Met regelmaat komen bepaalde straten in het Baggerdorp in aanmerking voor herinrichting, cq. aanpassing aan de huidige normen. De Frans Halsstraat en de Jacob Catsstraat in de directe omgeving van de Jumbo supermarkt staan daar in de nabije toekomst voor op de planning. Donderdagavond 13 februari 2025 werd er voor aanwonenden en andere belangstellenden in Lunchroom Tikkie Bijzonder aan de Kerkbuurt een inloopbijeenkomst gehouden om het voorlopige ontwerp te bekijken.
Vertegenwoordigers van gemeente Sliedrecht waren aanwezig met grote plattegronden met het voorlopige ontwerp. Bewoners hadden hier eerder over meegedacht en konden tijdens deze bijeenkomst vragen stellen en hun mening geven. (Foto Hans van der Aa / Sliedrecht24)
De bestrating krijgt een meer moderne uitstraling en door vergroening krijgen de parkeerplaatsen een andere look. Dit wordt met name zichtbaar in de rij parkeerplaatsen, die parallel aan de supermarkt zijn gesitueerd. Tussen deze parkeerplaatsen komen enkele bomen en groenvakken. Ook wordt de breedte van de parkeerplaatsen aangepast aan de huidige norm. In- en uitstappen wordt daardoor gemakkelijker en er is minder kans op parkeerschade. Er vinden in het gebied ook beperkte rioleringswerkzaamheden plaats, de regenwaterafvoer wordt direct aangesloten op de watergang, grenzend aan de voormalige Groen van Prinstererschool (GvP).
Tekst gaat verder onder foto.
Compensatie parkeerplaatsen
Door het toepassen van iets bredere parkeervakken wordt het aantal parkeerplaatsen met name op de grote parkeerplaats ter hoogte van de ‘driehoek’ Jacob Catsstraat/Joost van den Vondelstraat/P.A. de Genestetstraat iets minder. Dit aantal wordt gecompenseerd door in de Frans Halsstraat tegenover de GvP veertien haakse parkeervakken aan te leggen (daar kunnen nu zo’n zes tot zeven auto’s langsparkeren – red.). Deze parkeerplaatsen grenzen dan direct aan het muurtje langs de watergang (zie rechts op de foto hierboven). Het huidige trottoir, dat aan het muurtje grenst, vervalt dan in zijn geheel. Niet alle omwonenden vonden dat een goed idee. Het aantal parkeerplaatsen vóór en ná de herinrichting blijft nagenoeg gelijk. De loempiakraam – die vlakbij het zebrapad en de lift staat opgesteld – krijgt een andere standplaats in de directe omgeving. Vóór de Jumbo supermarkt mogen na de herinrichting geen fietsen meer worden geplaatst. Daarvoor wordt ruimte gereserveerd direct rechts van Carmen’s Skoenmakerij.
Jumbovrachtwagens
Dan is er nog het reeds jarenlang bekende probleem van de grote Jumbovrachtwagens, die de supermarkt bevoorraden. Volgens direct omwonenden kan dat oplopen tot tien vrachtwagens per dag. Zij blokkeren door hun lengte een gedeelte van de rijbaan op de splitsing van de Frans Halsstraat en de Van Goghstraat, wat tot overlast leidt. De vraag is of dit is toegestaan of wordt dit gedoogd? De vrachtwagens staan daar dan tien minuten tot een half uur en soms nog langer, als chauffeurs op dat moment hun verplichte rustpauze (rijtijdenwet) inlassen. Voetgangers lopen op de rijbaan vaak met een boog om de geparkeerde vrachtwagens heen, wat voor hen ook gevaarlijk is. Ook staan er tijdens het laden en lossen soms twee vrachtwagens op elkaar te wachten.
Tekst gaat verder onder foto.
Nauwe doorgang
De eigenlijk veel te nauwe rijbaan/doorgang in de Frans Halsstraat ter hoogte van de huisnummers 2 t/m 18 vormt ook al tientallen jaren een pijnpunt, dat niet echt kan worden opgelost. Op de foto hierboven is goed te zien dat twee auto’s elkaar daar niet of nauwelijks kunnen passeren. Verschillende keren is de mogelijkheid van eenrichtingsverkeer ter sprake gekomen, maar dat is voor gemeente Sliedrecht geen optie. Invoering daarvan zou vooral de Jacob Catsstraat té intensief gaan belasten. In het voorlopige ontwerp van de herinrichting is een kleine verbreding van de rijbaan voorzien, daar kunnen echter geen wonderen van worden verwacht. Om dit mogelijk te maken wordt het trottoir aan de overkant van de huisnummers 2 t/m 18 iets smaller gemaakt. Dat laatste kan ook niet ieders goedkeuring wegdragen. Een wens van verschillende aanwonenden was het halverwege aanbrengen van een drempel, ook al kan die niet te hoog worden (vanwege trillingen – red.).
Nieuwe bijeenkomst
De aanwezige vertegenwoordigers van gemeente Sliedrecht hadden begrip voor de aangebrachte argumenten. Alle wensen en ideeën worden meegenomen. Over enige tijd volgt een nieuwe bijeenkomst met een aangepast ontwerp, waarbij mogelijk alleen de aanwonenden van de Frans Halsstraat worden uitgenodigd. Van bewoners van de nabije straten zijn (nog) geen bijzondere bezwaren en op- of aanmerkingen tegen het voorlopige ontwerp binnengekomen.