Provincie legt dwangsom op na nieuwe lozing Chemours

SLIEDRECHT – Wethouder Roelant Bijderwieden (VVD) wil samen met de drie andere gemeenten Molenlanden, Dordrecht en Papendrecht bezien wat een nieuwe lozing door Chemours betekent in het al lopende proces tegen het chemiebedrijf Chemours / DuPont. Het gaat om de niet vergunde stof trifluorazijnzuur (TFA). Bijderwieden reageerde dinsdagavond 4 juli 2023  op de nieuwe bekendmaking door de Provincie Zuid-Holland, die voornemens is een dwangsom op te gaan leggen.

“U bent net als wij inwoners. Wij schrikken hiervan. Ik weet niet wat dit betekent en ik ben blij dat de provincie hier op acteert”, sprak Bijderwieden. (Foto gemeente Sliedrecht)

Als onderdeel van zijn meetprogramma heeft DCMR Milieudienst Rijnmond (DCMR) maandag 15 mei 2023 bij Chemours een watermonster genomen bij het monsternamepunt van de indirecte lozing van bedrijfsafvalwater. In opdracht van DCMR heeft een onafhankelijk laboratorium het watermonster geanalyseerd en gerapporteerd dat de gemeten concentraties van de vergunde stoffen binnen de vergunde grenzen blijven.

Tekst gaat verder onder tweet. 

 

Dwangsom
Op verzoek van DCMR is ook onderzocht of er onvergunde stoffen aanwezig zijn in het afvalwater. Daarbij is de aanwezigheid van de onvergunde stof trifluorazijnzuur (TFA) vastgesteld. Volgens het laboratorium bevatte het  genomen monster 84 microgram/liter TFA. Dit betreft een potentieel zeer zorgwekkende stof (pZZS). “Wij zijn van mening dat het Chemours op basis van de huidige vergunning niet is toegestaan deze stof te lozen en zijn daarom een handhavingstraject gestart”, aldus gedeputeerde Frederik Zevenbergen (VVD) van Vergunningverlening, “Donderdag 29 juni 2023 heeft DCMR namens Gedeputeerde Staten (GS) een voorgenomen besluit gestuurd aan Chemours met onze bevindingen en een aankondiging van een last onder dwangsom van € 125.000 per overtreding.” Chemours heeft op basis van de Algemene wet bestuursrecht twee weken de tijd om een zienswijze te geven op de constatering en het voornemen van de provincie tot het opleggen van een last onder dwangsom. 

Hoorzitting
Juist woensdag 5 juli 2023 moet de directeur van Chemours zich verantwoorden in Den Haag. Op verzoek van de vaste kamercommissie voor Infrastructuur en Waterstaat wordt tussen 11.30 – 12.30 uur een hoorzitting gehouden. Hij moet dan antwoorden geven op PFAS vragen naar aanleiding van de uitzending van half juni 2023 ‘De PFAS-doofpot’ van het programma Zembla (BNNVARA). De hoorzitting kan worden gevolgd via de website van de Tweede Kamer.