Burenraad DuPont / Chemours is boos en vindt dat geloofwaardigheid is geschaad

DORDRECHT / SLIEDRECHT – De Burenraad DuPont/Chemours houdt dinsdag 11 juli 2023 een overlegvergadering met de directies van de bedrijven. Een belangrijk agendapunt is de recente uitzending van Zembla ‘de PFAS-doofpot’ (BNNVARA) en de reactie van chemiebedrijf Chemours, waar de Burenraad zegt geschokt kennis van te hebben genomen. De Burenraad haalt fel uit naar de chemiedirectie.

De Burenraad reageerde na de uitzending schriftelijke richting de directie van Chemours. Er is vrijdag 30 juni 2023 een brief gestuurd aan An Lemaire, plant manager Dordrecht Works & Director Chemours Netherlands. “De Burenraad heeft geschokt kennis genomen van de berichtgeving van Zembla, de reactie van Chemours daarop en de onrust die in de omgeving verder is versterkt.” (Archieffoto Hans van der Aa / Sliedrecht24)

Grote zorgen zegt de Burenraad zich te maken om het verontreinigde grondwater. “Als het inderdaad zo is dat de verontreiniging niet te saneren valt, hoe is dan gewaarborgd dat er eeuwigdurend nazorg zal plaatsvinden zonder dat de maatschappij voor de kosten opdraait? Wij zullen die vraag ook aan de overheden voorleggen”, schrijft voorzitter Bert Kandel van de Burenraad.

Geloofwaardigheid gedaald en knauw
Chemours is volgens de Burenraad vooraf en tijdig gevraagd om wederhoor. “En heeft daar ons inziens niet of op een onprofessionele manier gebruik van gemaakt, waardoor de geloofwaardigheid van het bedrijf verder is geschaad. Het is voor ons als Burenraad uitermate frustrerend om te merken dat de dialoog over openheid en transparantie die wij al geruime tijd met elkaar voeren, zo’n enorme knauw krijgt. De reactie is niet alleen badinerend maar ook een gemiste kans om nadere toelichting te geven. Ook al zijn er mogelijk feiten die eerder zouden zijn weerlegd, de kans om transparant verantwoording af te leggen, is volledig gemist”, aldus Kandel namens de Burenraad.

Maatschappelijke onrust
Het recente advies van de Onderzoeksraad voor Veiligheid was ‘Communiceer proactief en wees transparant over incidenten, zorgen en klachten teneinde het vertrouwen van omwonenden terug te winnen.’ Kandel in de brief: “Het is voor ons overduidelijk dat Chemours in deze situatie deze aanbeveling totaal heeft genegeerd. Ook van de permanente invitatie om ons als Burenraad vooraf te consulteren bij dit soort reacties is helaas geen gebruik gemaakt. Het is Chemours waarschijnlijk niet ontgaan dat de uitzending en de reactie van Chemours de maatschappelijke onrust verder heeft versterkt. In de samenleving, de media en in de politiek is het helaas weer het gesprek van de dag en wel in sterk negatieve zin.”

Verantwoordelijk en betichten
Dat Chemours er nu alles aan doet om de pfas-uitstoot aan te pakken, laat volgens de Burenraad onverlet dat het bedrijf moreel en juridisch aansprakelijk is voor de in het verleden aangerichte schade bij mens en milieu. Kandel: “Want men wist het, dat heeft de uitzending van Zembla aangetoond. En de Chemours-reactie om de journalisten van Zembla te betichten van schandaaljournalistiek maakt duidelijk dat men niets heeft geleerd van het verleden. De wakker geschudde politici en bestuurders moeten nu maar eens hun telflon-spierballen in deze kwestie tonen.

Dovenmansoren
Ook herinnert de Burenraad aan een brief, die ze in maart 2023 stuurde aan Lemaire, waarvan zij zich nu afvragen of die aan dovemansoren was gericht. De Burenraad schreef toen: “De erfenis uit het verleden van DuPont drukt zwaar in Dordrecht. Het zou mooi zijn als jullie CEO daadwerkelijk invulling geeft aan zijn uitspraak op een goede wijze te willen omgaan met “de legacy“ (erfenis). Maar ook de Nederlandse directie kan daar samen met de Burenraad een constructieve bijdrage aan geven. Bijvoorbeeld door jullie advocaten met minder geharnaste taal naar de rechtbank te sturen. Door de overheden tegemoet te komen in de kosten die zij hebben gemaakt. Of door de getroffen volkstuinders op de een of andere manier genoegdoening te geven.”

Reeks vragen
Kijkend naar het lange voortraject waarin duidelijke verbeteringen werden behaald, zorgen volgens de Burenraad de meest recente actualiteiten en de opstelling van Chemours voor hen helaas tot een gewijzigd speelveld. “Als Burenraad frustreert deze situatie ons in hoge mate en ook gaan wij twijfelen aan het nut van onze inspanningen”, aldus Kandel, die met een reeks vragen vrijdag kwam: 

• Wat is de reden dat Chemours zo badinerend en hooghartig gebruik heeft gemaakt van de mogelijkheid tot wederhoor?
• Wat is de reden dat u deze kans om transparant te kunnen reageren heeft laten liggen door op geen enkele feitelijke vraag in te gaan?
• Hoe denkt u het geschonden vertrouwen van de omgeving te kunnen herstellen?
• In hoeverre is de toon en inhoud van de reactie geheel en zelfstandig het standpunt van de Nederlandse directie?
• Waarom heeft Chemours het recente advies (met betrekking tot de communicatie) van de Onderzoeksraad voor Veiligheid genegeerd?
• Waarom is geen gebruik gemaakt van de permanente invitatie van de Burenraad om ons in dergelijke situaties vooraf te consulteren en advies te vragen?
• De huidige PR-campagne van Chemours, waarvan de kernboodschap ook een belangrijk onderdeel vormt van uw reactie, wordt momenteel ervaren als misplaatst en lachwekkend. Wordt de PR-campagne ongewijzigd voortgezet en zo ja, waarom?
• Welke stappen gaat Chemours op korte termijn nemen om een poging te doen om het ernstig geschaad vertrouwen te herstellen?

Aanmelden
De Burenraad wil tijdens de overlegvergadering antwoorden op de vragen. De bijeenkomst is dinsdag 11 juli 2023 om 19.30 uur openbaar en voor iedereen toegankelijk. Belangstellenden zijn van harte welkom om de vergadering in Dordrecht bij te wonen. Meld je minimaal 24 uur voorafgaand aan de vergadering aan per e-mail: info@burenraad.nl Vermeld in de mail in ieder geval je naam en mailadres, zodat we je alle relevante informatie rondom de vergadering kunnen toesturen. Aanmelden vooraf is noodzakelijk vanwege de beperkte ruimte die beschikbaar is.