De Munck (D66) zag verlies niet aan komen en neemt met teleurstelling afscheid

SLIEDRECHT – Nog één keer sprak hij de gemeenteraad toe. “Voor u staat een verslagen fractievoorzitter van D66 Sliedrecht. Verslagen ja, omdat het aantal stemmen op D66 Sliedrecht bedroevend laag is uitgevallen. Het vreemd is om op te merken dat vier jaar terug zonder enige significante campagne er maar liefst 171 stemmen meer waren uitgebracht dan nu op 16 maart jongstleden”, sprak scheidend raadslid René de Munck (D66) dinsdagavond 29 maart 2022 tijdens een bijzondere raadsvergadering waarin een aantal raadsleden werden uitgezwaaid. De Munck maakte een zwaar teleurgestelde indruk. Voor de derde keer verdwijnt D66 na een periode uit de gemeenteraad. 

De lijsttrekker bij de gehouden gemeenteraadsverkiezingen René de Munck (D66) keert niet meer terug in de Sliedrechtse politiek, omdat hij niet is herkozen. Hij was één van de mensen, die dinsdagavond als raadslid zijn functie neerlegde. Hij toonde zich teleurgesteld. (Foto Peter Donk / Sliedrecht24)

“Verslagen ook, omdat ik denk dat ik samen met mijn twee burgerraadsleden Anja de Rooij en Marja Bouwmans serieus werk heb gemaakt van de raadswerkzaamheden. Waarvoor ik hun nu op dit moment een groot compliment wil geven, Anja en Marja bedankt. Verslagen ook, omdat met name ik dit totaal niet heb zien aankomen. Het kan toch niet waar zijn dat je vier jaar lang je inspant voor de gemeente, vier jaar lang slechts één vergadering hebt gemist. Je op diverse manieren regelmatig in het nieuws kwam. Altijd met het goede voor de gemeenschap als doel. Dit keer wél een campagne heb gevoerd gelijk de andere partijen. Met uiteindelijk deze uitkomst”, sprak De Munck.

Bewonersinitiatief
Een serieus punt van zelfreflectie is volgens De Munck wel dat hij heeft verzuimd met andere communicatie middelen met mijn potentieele achterban te communiceren. De Munck: “Dat zal vast een gevolg zijn van de leeftijd. Als ondernemer heb ik geleerd dat je van je fouten alleen maar kan leren. Het is misschien daarom wel goed dat D66 Sliedrecht de komende vier jaar op de reservebank zit. En om in voetbaltermen te blijven, de rol van grensrechter op zich neemt. Niet in de raad maar naast de raad. Bouwen aan een nieuwe manier om de stem van de 9500 niet-stemmers van zich te laten horen. De griffie gaf daarvoor al een voorzet, het bewonersinitiatief. Ooit door D66 geinitïeerd.”

Opkomst
De Munck vroeg ook om een punt van aandacht. “Een groot punt van zorg dat ik met u allen deel is de opkomst. Misschien zit daar ook een deel van het verlies van D66 Sliedrecht. Ik neem u mee naar Rotterdam opkomst 39%, dat betekent dat met twintig procent van de kiezers er een college kan worden gevormd. De twintig procent beslist dan over de andere tachtig procent. Is het dan vreemd dat de opkomst steeds lager wordt? Zover zijn we in Sliedrecht nog niet, maar kijken we naar de zondagsopenstelling dan is het standpunt van de SGP achterban bepalend voor de gehele gemeente Sliedrecht”, aldus De Munck, “Dat heet democratie! Dat klopt wel bij een opkomst van 100%, maar loopt uit de pas bij een opkomst van 54%. Hoewel wij dit niet lokaal kunnen beslissen, is wellicht een opkomstplicht, zoals ooit door Napoleon bedacht, wel een uitkomst.”

Vragen
De Munck nam meteen zijn kans waar om zich uit te spreken over de manier waarop de verkiezingen worden georganiseerd en het opleidingsniveau van raadsleden. De Munck: “Waar we ook niet lokaal over gaan is het stemmen in een sporthal of welke andere locatie dan ook. Waarom kunnen we dat niet beter organiseren? Waarom geen Digid-stemmen, gewoon op je telefoon? Waarom in Sliedrecht 21 leken kunnen beslissen over rond de 70 miljoen per jaar? Toch vreemd dat voor wat je in dit land ook wil doen er een opleiding en diploma is vereist. Bij raadslid wordt daar niet naar gevraagd. Dat verklaart soms de niet begrepen beslissingen op gemeentelijk niveau.”

Politiek bloed
De Munck bedankt de gemeenteraad mede namens zijn twee burgerraadsleden voor het samen werken in de afgelopen vier jaar. De Munck: “Een periode waar we gezamenlijk naar eer en geweten het beste voor Sliedrecht hebben willen doen. En persoonlijk mijn politieke bloed is nog niet opgedroogd. Als ik lees dat in de Amsterdamse raad een vrouwelijk lid nu op haar 85e afscheid neemt, waar zeur ik dan over met mijn 66 jaar.” Of De Munck over vier jaar wil terugkomen en dan nog eens vier jaar in de raad wil gaan zitten, daar ging hij verder niet op in. Hij wenste de aantredende raad alle wijsheid toe en veel succes.